Fillův obraz Podnos s ovocem a mandolína se v aukci prodal za 11,4 milionu Kč

Za zhruba 11,4 milionu korun včetně aukční přirážky byl v aukci v Praze prodán obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína. ČTK to řekl Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která aukci pořádala. Nejedná se o rekordní cenu za obraz od Filly, za jeho díla zájemci v posledních letech zaplatili i několik desítek milionů korun. Celkem se dnes v pražském Topičově salonu prodala díla za 66,5 milionu včetně přirážky.

V katalogu aukce byly téměř dvě stovky děl autorů klasického a moderního umění, malby, kresby, nebo i plastiky. Kromě několika Fillových obrazů mohli zájemci získat díla dalších významných postav umění z Česka i ciziny – například Maxe Švabinského, Alfonse Muchy, Františka Drtikola, Josefa Lady, Olbrama Zoubka i Salvadora Dalího. Prodáno bylo asi 85 procent nabízených děl.

Fillova olejomalba Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky) z roku 1930 dosáhla při aukci nejvyšší ceny z dnes prodávaných děl. Dostala se z vyvolávacích 7,5 milionu korun na 9,5 milionu. K tomu se poté připočítává aukční přirážka 20 procent. Fillova díla patří mezi českými autory k nejdražším. Opakovaně se v minulosti prodala za částky mezi deseti až 20 miliony a v roce 2021 zaplatil zájemce za Fillovu Hlavu starého muže, které reprezentuje umělcovo kubistické období, až 32,4 milionu korun včetně přirážky.

Druhým nejdražším nákupem na dnešní aukci byla malba Gobelin II (Fuga II) od Františka Muziky z roku 1962. Zájemce za ni zaplatí i s přirážkou zhruba 9,6 milionu korun. Na třetím místě byl další olej, a to Brie od Josefa Šímy z roku 1952, který se prodal za asi 5,6 milionu korun s přirážkou.

Rekord aukcí umění v Česku drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který byl loni prodán za 123,6 milionu korun. Obrat loňského roku na českých aukcích výtvarného umění činil rekordních 1,65 miliardy korun.

  Hromadná nehoda na D1 si vyžádala jedno úmrtí a čtyři zraněné. Provoz byl po třech hodinách obnoven

 ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com