Aktivistku Gretu Thunbergovou zadržela při demonstraci londýnská policie

Londýnská policie dnes zadržela klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která se v britské metropoli zapojila do demonstrace proti velkým ropným firmám. Informovala o tom britská média. Dvacetiletá Švédka již několikrát problémy se zákonem měla a švédský soud ji minulý týden za neuposlechnutí policie udělil pokutu.

Skupina demonstrantů se dnes sešla před luxusním hotelem InterContinental na londýnské ulici Park Lane, kde měli konferenci manažeři velkých ropných firem, jako je Shell, Aramco či Equinor. Thunbergová a další se posadili na chodník před vchodem do hotelu a podle médií bránili účastníkům akce ve vstupu. Policisté skupinu lidí včetně Thunbergové odvedli. Video pořízené televizí ITV News ukazuje, jak policisté naložili mladou Švédku do auta, kterým ji spolu s dalšími aktivisty odvezli k výslechu.

Policie na sítí X uvedla, že zadržela šest lidí kvůli blokování dopravy a dalších 14 za narušování veřejného pořádku.

„Svět se topí ve fosilních palivech. Lidé po celém světě trpí a umírají v důsledku klimatické krize způsobené těmito podniky,“ řekla během protestu Thunbergová. Na dnešní akci podle ní „bezpáteřní politici uzavírají dohody se zástupci destruktivního průmyslu“, což bylo podle ní třeba překazit.

Švédská aktivistka se v posledních letech stala symbolem klimatických protestů mladé generace. Na akce po celé Evropě pomáhá přitáhnout pozornost médií, někdy přitom skončí i v rukou policie. Podobně jako v Londýně tomu tak bylo i ve Švédsku, Norsku či Německu. Letos dostala ve své rodné zemi již několik pokut za neuposlechnutí policie, naposledy minulý týden 4500 švédských korun (přes 9500 korun českých).

ČTK

  Ruští diplomaté opustili KLDR na ručně tlačené drezíně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com