BBC: Ukrajinci se obávají, že kvůli novým omezením z Číny nebudou mít dost dronů

Stále přísnější omezení vývozu bezpilotních prostředků ze strany Číny by mohlo mít dopad na dostupnosti těchto zařízení a jejich součástek pro ukrajinskou armádu. Píše to dnes server BBC News, který cituje názor lidí, kteří pomáhají ukrajinské armády nakupovat drony v zahraničí. Nová vývozní pravidla však podle moskevského tisku mají dopad i na dostupnosti bezpilotních prostředků a součástek pro Rusko.

Ukrajinští vojáci využívají ve velkém rozsahu menší bezpilotní prostředky, které nejsou vyráběny přímo pro armádní účely a které se prodávají na volném trhu. Podle londýnského analytického střediska Royal United Services Institute ukrajinská armáda v bojích ztratí každý měsíc až 10.000 dronů tohoto druhu. Ukrajinci vedle toho používají i bezpilotní prostředky konstruované pro vojenské účely, například systémy od turecké firmy Baykar.

Kvůli vysokým ztrátám potřebuje ukrajinská armáda přísun velkého množství nových přístrojů, aby neztratila bojeschopnost. S nákupem dronů jí pomáhají i dobrovolnické organizace, které pořizují zařízení také mimo Ukrajinu. Dobrovolnické skupiny se obávají možného nedostatku komerčních dronů a jejich součástek vzhledem k tomu, že Čína zavádí čím dál přísnější restrikce na jejich vývoz. Ty se týkají i čínské firmy DJI, která patří k předním světovým výrobcům těchto strojů, a její model Mavics ukrajinští vojáci velmi využívají.

Čína podmínky pro export postupně zpřísňuje. Poslední regulace začala platit v září a po výrobcích požaduje vyřízení exportní licence pro drony o váze nad čtyři kilogramy a s delším doletem. Licenci nově čínské úřady požadují i pro některé součástky. Společnost DJI navíc zakázala prodej svých výrobků do Ruska či na Ukrajinu.

„Dopad je cítit. Licence požadované Čínou omezily přístup Ukrajiny k součástkám,“ řekl stanici BBC jeden ze zkušených ukrajinských pilotů bezpilotních prostředků. Podle Ljuby Šypovičové, jejíž organizace Dignitas nakupuje drony pro ukrajinskou armádu, je na evropské trhu patrná nižší dostupnost čínských dronů již od loňského roku. „A je nepravděpodobné, že se jedná o náhodu,“ tvrdí žena s tím, že její organizace se snaží vykoupit zbytek skladových zásob v Evropě.

  BBC: Rusové se stavějí do front, aby podpořili protiválečného kandidáta

Čínská omezení však podle tisku dopadají i na Rusko. „Restrikce zavedené čínskými úřady na vývoz dronů vážné komplikují jejich dodávky do Ruska a vedou k nedostatku některých součástek, například termokamer,“ uvedl podle BBC News moskevský list Kommersant. Vývozní podmínky pak zpřísnily i některé země ve Střední Asii, které podle tisku Moskva používá pro obcházení západních sankcí.

Ukrajina a lidé, kteří ji podporují, tak začínají hledat alternativy k čínským strojům. Podle jednoho z dobrovolníků Anatolije Polkovnikova na Ukrajině vzniká nová firma, která chce začít vyrábět motory pro drony. „Myslím, že z dlouhodobého hledisko to (čínské restrikce) dá impulz k výrobě na Ukrajině,“ řekl serveru BBC News.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com