Saúdská Arábie a Rusko prodlouží dobrovolné škrty v těžbě ropy až do konce roku

Saúdská Arábie a Rusko dnes potvrdily, že budou pokračovat v dobrovolném omezení těžby ropy do konce roku. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na saúdskoarabské ministerstvo energetiky a ruského vicepremiéra Alexandra Novaka. Obě země dodaly, že těžební škrty revidují příští měsíc a zváží, zda je prodloužit, prohloubit nebo zvýšit. Na trhy s ropou doléhají obavy ohledně poptávky a hospodářského růstu.

Rijád bude pokračovat v dobrovolném omezení těžby ropy o milion barelů denně. To znamená, že v prosinci bude těžit přibližně 9 milionů barelů ropy denně, uvedl zdroj z ministerstva energetiky ve svém prohlášení.

„Toto dodatečné dobrovolné snížení přichází, aby posílilo preventivní úsilí zemí OPEC+ s cílem podpořit stabilitu a rovnováhu na trzích s ropou,“ uvedl zdroj v prohlášení. Skupina OPEC+ zahrnuje státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, přikročila k dobrovolnému snížení těžby v červenci. Toto snížení doplňuje širší dohodu kartelu a jeho spojenců včetně Ruska o omezení dodávek na trh, jejímž cílem je podpořit ceny ropy.

V návaznosti na prohlášení Rijádu oznámila Moskva, že bude pokračovat v dodatečném dobrovolném snížení dodávek ropy a ropných produktů o 300.000 barelů denně, a to až do konce prosince.

Cena ropy letos vystoupila na maximum v září, kdy se barel severomořské ropy Brent obchodoval za téměř 98 dolarů. Od té doby suroviny zlevnila a v pátek se barel ropy Brent obchodoval zhruba za 85 dolarů, a to navzdory obavám ohledně dodávek kvůli napětí na Blízkém východě.

ČTK

  Náměstek: ČR patří mezi pět největších dodavatelů zbraní na Ukrajinu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com