Izraelci pronikli do srdce Gazy, vůdce Hamásu je izolován ve svém bunkru

Izraelské jednotky již operují v „srdci“ města Gaza, které je základnou palestinského radikálního hnutí Hamás, uvedl podle tiskových agentur izraelský ministr obrany Joav Galant. Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár je podle ministra izolován ve svém bunkru a nemá kontakt s okolím. Postup izraelských jednotek do obklíčeného města potvrdil také premiér Benjamin Netanjahu.

Galant v televizním prohlášení řekl, že pozemní síly izraelské armády zaútočily na bašty teroristů v Gaze „ze všech směrů, v dokonalé koordinaci s námořními a leteckými silami“ a „utahují smyčku“ kolem města. Vůdce Hamásu Sinvár se podle ministra skrývá ve svém bunkru, nemá kontakt se spolupracovníky a bude zlikvidován, informoval list The Times of Israel.

Galant zopakoval, že Izrael podmiňuje jakoukoli humanitární přestávku v bojích v Pásmu Gazy propuštěním všech rukojmí, které Hamás odvlekl po útoku na Izrael ze 7. října. Armáda podle něj navzdory tlaku na vyhlášení příměří nemůže polevit v bojích až do úplné porážky Hamásu a návratu všech rukojmí.

V Pásmu Gazy, které označil za „největší teroristickou základnu, která kdy byla vybudována“, nebude po skončení současné války vládnout ani Izrael, ani hnutí Hamás, dodal ministr obrany. Podrobnosti k budoucímu uspořádání oblasti ale neuvedl. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v této souvislosti dnes uvedl, že Spojené státy jsou proti případné nové dlouhodobé okupaci Pásma Gazy Izraelem.

Z Pásma Gazy, které okupoval od roku 1967, se Izrael zcela stáhl na základě mírových dohod v roce 2005, kdy evakuoval dvacítku židovských osad. V roce 2007 oblast ovládlo hnutí Hamás, které předtím v roce 2006 porazilo v parlamentních volbách umírněné palestinské hnutí Fatah, jehož předsedou je šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás.

Netanjahu dnes podle listu Haarec v rozhovorech s vojáky prohlásil, že postup armády v Pásmu Gazy je „fenomenálním úspěchem“, a zopakoval, že Izrael bude pokračovat v bojích až do samého konce.

  Kyjev čelil dosud největšímu ruskému dronovému útoku. Do města přijeli Pekarová Adamová a Vystrčil

V projevu odvysílaném v televizi pak premiér řekl, že Gaza je obklíčena a izraelská armáda v rámci pozemní operace proti Hamásu operuje uvnitř města. Prohlásil, že dokud Hamás nepropustí izraelská rukojmí, nebude vyhlášeno žádné příměří a nebudou ani povoleny dodávky paliva do pásma. Současně zopakoval výzvu palestinským civilistům, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti přesunuli na jih. „My nepřestaneme,“ řekl Netanjahu.

Ministr Galant ve svém projevu dále uvedl, že při přeshraničních střetech mezi izraelskou armádou a bojovníky libanonského Hizballáhu bylo už zabito na 70 bojovníků tohoto hnutí, a dodal, že Izrael nemá žádný zájem na vedení války s touto ozbrojenou šíitskou islamistickou skupinou. Na izraelsko-libanonské hranici za poslední měsíc dochází k nejprudším střetům od války Izraele proti Hizballáhu z roku 2006, dnes bylo z území Libanonu odpáleno na severní Izrael dalších asi 20 raket.

Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Hamásu v Pásmu Gazy poté, co při útoku v sobotu 7. října ozbrojenci hnutí na jihu Izraele pozabíjeli přes 1400 lidí, převážně civilistů. Dalších zhruba 240 osob bylo do Pásma Gazy odvlečeno jako rukojmí. Při odvetných izraelských úderech na Pásmo Gazy zemřelo nejméně 10.328 lidí, informovala dnes agentura AFP s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které Hamás kontroluje.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com