Přibuzní rukojmích jdou do Jeruzaléma, chtějí vědět, proč vláda nejedná

Příbuzní lidí, které palestinské hnutí Hamás 7. října při útoku na Izrael uneslo do Pásma Gazy, se dnes vydali z Tel Avivu na protestní pochod do Jeruzaléma. Zakončí ho před úřadem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, po jehož vládě požadují vysvětlení, proč dosud nevyjednala propuštění rukojmích. Těch drží militantní islamisté v Pásmu Gazy asi 240. Informoval o tom deník Haarec.

„Už nemůžu sedět doma, musím něco udělat, abychom pomohli zachránit rukojmí,“ citoval Haarec Juvala Harana z kibucu Beeri, jemuž ozbrojenci z Hamásu do Gazy unesli sedm členů rodiny. Haran vyzval všechny Izraelce, aby se k tomuto pochodu připojili, protože „rukojmím dochází čas“. Jeruzalém je od Tel Avivu vzdálen asi 60 kilometrů.

Účastníci pochodu požadují, aby s nimi vláda hovořila a také, aby jim vysvětlila, proč dosud neuzavřela s únosci žádnou dohodu. Požadují dohodu o výměně všech rukojmí, ne jen o malých skupinách. Osvobození zadržovaných se snaží zprostředkovat Katar či Egypt. Dosud ale Hamás propustil jen čtyři ženy, 20. října dvě Američanky a tři dny na to dvě izraelské seniorky. Na konci minulého měsíce krátce poté, co izraelská armáda zahájila pozemní operaci na severu Pásma Gazy, se podařilo osvobodit unesenou vojačku.

„Jdeme do Jeruzaléma, aby nám Bibi Netanjahu a jeho vláda dali odpovědi. Už je to 39 dnů,“ řekla jedna z matek, jejíž syn je mezi unesenými. „Už nám dochází síly, chceme, abyste přivedli naše děti domů,“ dodala.

Před týdnem vyzvala jedna ze zoufalých matek vládu, ať ji dostane do Gazy za jejími dvěma dcerami. „Jsou tam samy bez rodiny poté, co viděly, jak jim brutálně zavraždili otce,“ řekla Maajan Zinová v emotivním videu zveřejněném na síti X. „Vyzývám prezidenta Spojených států Joea Bidena a izraelského premiéra Benjamin Netanjahua, pokud nedokážete přivést moje dcerky domů, žádám vás, vezměte mne tam hned za nimi,“ dodala.

  "Co nejvíce zbraní na Ukrajinu a co nejdříve" Letos musíme zastavit Rusko jednou provždy

Není jasné, kolik z unesených je stále naživu. Dnes například izraelská armáda potvrdila smrt mladé vojačky, která byla mezi unesenými.

Izrael v reakci na útok Hamásu ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, masivně bombarduje Pásmo Gazy s cílem zničit Hamás, který tam od roku 2007 vládne, a zahájil pozemní vojenskou operaci. Jedním z jejích cílů má být i osvobození rukojmích. Při ostřelování ale podle palestinských úřadů zemřelo už přes 11.000 lidí, z toho dvě třetiny byly ženy, děti a nezletilí.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com