AFP: V nemocnici Šífa pohřbili hromadně 179 těl, elektřina chybí i v márnici

V areálu nemocnice Šífa ve městě Gaza, která je od víkendu bez elektřiny a kolem níž svádí boje izraelská armáda s palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamás, pohřbili dnes 179 těl v hromadném hrobě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ředitele nemocnice. Mezi pohřbenými bylo i sedm novorozenců, kteří původně museli být umístněni v inkubátorech, a 29 pacientů z jednotky intenzivní péče. Situace je podle BBC kritická také v dalších nemocnicích v Pásmu Gazy, z nichž nyní funguje asi jen třetina. Ty ve střední části a na jihu jsou přeplněné pacienty i uprchlíky, kteří se tam často pěšky či na povozech tažených osly přemístili, aby našli úkryt před izraelským bombardováním.

„Byli jsme nuceni je pohřbít do hromadného hrobu,“ řekl AFP lékař Muhammad abú Salmíja. Popsal také, že v nemocničním areálu jsou další mrtvá těla. „Ani chlazení márnic nefunguje,“ dodal. Podle novináře, který je v nemocnici a jehož citovala rovněž AFP, je v nemocnici cítit „pach rozkládajících se těl“. Novinář také uvedl, že boje a ostřelování v Gaze pokračovaly celou noc, i když méně intenzivně než v předchozích nocích. Izraelské tanky jsou u bran nemocnice, v jejím podzemí má podle armády strategický úkryt Hamás.

Situaci v nemocnici Šífa, která je hlavním takovým zařízením v Pásmu Gazy, popsal i chirurg organizace Lékaři bez hranic. Podle něj tam kromě elektřiny chybí i voda a jídlo. „Před hlavní branou jsou mrtví i zranění pacienti. Ty, co potřebují lékařskou péči, nemáme jak přivézt. Je tady také sniper, který na ně střílel,“ popsal chirurg.

Izraelská armáda nechala o víkendu z nemocnice odejít tisíce lidí, včetně lehce zraněných. Před jejím příchodem tam bylo podle AP asi 1500 pacientů, stejný počet zdravotníků a na 15.000 uprchlíků. Podle téhož zdroje tam je nyní asi 650 pacientů, 500 zdravotníků a na 2500 lidí, kteří v nemocnici hledali úkryt před bombardováním.

  Moskva zablokovala stránky ruského vysílání Českého rozhlasu. Kvůli článku o Palachovi

Vážně zranění pacienti a novorozenci umístění v inkubátorech se ale z nemocnice jen tak nedostanou. Izraelská armáda v sobotu slíbila, že pomůže s evakuací nejmenších dětí z nemocnice. Zatím se tak ale nestalo. Dnes armáda zveřejnila na sociální síti fotografii, na níž vojačka v podzemní garáži nakládá do sanitky několik inkubátorů. Armáda uvedla, že jsou pro transfer novorozenců z Gazy. Podle BBC ale nesdělila, z jaké nemocnice hodlá děti převézt. Není ani jasné, kde byl záběr pořízen.

„Jsme v centrální části Pásma Gazy a většina bojů se odehrává stále ve městě Gaza. Takže tady je zatím relativní klid, ale i nám dochází voda a potraviny,“ řekl BBC kardiolog Ibráhím Matar u nemocnice Mučedníků al-Aksá. „Vidíme, jak se stav pacientů zhoršuje kvůli nepřetržité bolesti a infekcím,“ dodal s tím, že nemocnice je v oblasti, kam izraelská armáda poslala Palestince, že tam budou v bezpečí. Ale i na toto místo podle dřívějších zpráv úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA dopadají bomby.

Kvůli izraelskému bombardování a zastavení dodávek energie, paliva, potravin i léků, které jsou odvetou za útok palestinského hnutí Hamás ze 7. října na Izrael, je kritická situace též v několika málo nemocnicích v Pásmu Gazy, které ještě v omezeném režimu fungují. Z celkem 35 nemocnic v oblasti jich je nyní v provozu jen asi třetina.

Palestinský Červený půlměsíc v pondělí na síti X uvedl, že také v nemocnici Amal ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy přestal fungovat jediný velký generátor elektřiny. Ohroženy jsou tam tak nyní životy asi 90 pacientů. Nemocnice má už jen malý generátor, který dodává elektřinu do porodnice a pro nouzové osvětlení. I jemu dojde palivo do 24 hodin.

K ochraně nemocnic v Pásmu Gazy vyzval v pondělí i americký prezident Joe Biden. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v pondělí novinářům podle televize Al-Džazíra řekl, že není schopen posoudit, zda si Izrael počíná v souladu s válečným právem.

  Ve čtvrtek vnitro vydalo 7800 víz pro Ukrajince, od začátku války téměř 190.000

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com