Izrael tvrdí, že pod nemocnicí Šífa nalezl 55 metrů dlouhý tunel Hamásu

Izraelská armáda dnes oznámila, že v podzemí nemocnice Šífa v Pásmu Gazy nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o kterém se domnívá, že ho využívalo radikální hnutí Hamás. Podle ní to dokazuje tvrzení izraelských tajných služeb, že Hamás měl pod nemocnicí své vojenské zázemí, píše server The Times of Israel. Palestinské hnutí to dlouhodobě odmítá. Izraelští vojáci tunel nalezli při prohledávání nemocnice. Podle sdělení armády se „tunel nalézá zhruba deset metrů pod povrchem a na jeho konci jsou obrněné dveře. „Tento druh dveří používá teroristická organizace Hamás, aby zabránila vstupu našich jednotek do svých velitelských stanovišť a podzemních struktur,“ uvedla izraelská armáda. Informace armády není možné nezávisle ověřit.

„Tento druh dveří používá teroristická organizace Hamás, aby zabránila vstupu našich jednotek do svých velitelských stanovišť a podzemních struktur,“ uvedla izraelská armáda. Informace armády není možné nezávisle ověřit.

Tunel je podle vojáků dalším „důkazem nade vše pochybnosti“, že palestinské hnutí Hamás používalo největší nemocnici v Pásmu Gazy pro své vojenské účely. Tím si podle armády vzalo zařízení jako živý štít. Hamás dlouhodobě popírá, že má své vojenské základy v nemocnicích.

Izraelská armáda dnes večer zveřejnila videa, o který tvrdí, že pochází z bezpečnostních kamer v nemocnici. Podle izraelských představitelů jsou na snímcích vidět dva lidé, které unesli ozbrojenci hnutí Hamás při útoku ze 7. října. Jedná se o jednoho nepálského a jednoho thajského občana. Jeden z nich je při tom viditelně zraněn a leží na lůžku. „Tyto záznamy dokazují, že teroristická skupina Hamás použila nemocnici Šífa jako teroristické zařízení v samotný den masakru (míněno 7. října),“ uvedla armáda.

Izraelská armáda také dnes večer zveřejnila svou rekonstrukci posledních dnů života devatenáctileté vojačky, jejíž tělo nalezla nedaleko nemocnice Šífa. Na základě zprávy patologa a zjištění tajných služeb se armáda domnívá, že vojačka byla zabita příslušníkem hnutí Hamás přímo v nemocnici. Tam se dostala po úderu izraelské armády na byt, kdy jí Hamás držel v zajetí. Podle mluvčího Daniela Hagariha zranění způsobená úderem neohrozila život vojačky. Hamás naopak tvrdí, že žena zemřela právě kvůli útoku armády.

  Šéfka EK: EU potrestá společnosti přepravující migranty do Běloruska

Největší nemocnici v Pásmu Gazy od soboty opustilo několik tisíc pacientů, lékařů i lidí, kteří tam nalézali úkryt. V zařízení zůstávají tři stovky pacientů, které nebylo možné zatím převést, a několik desítek zdravotníků, píše agentura Reuters. Mise expertů OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla v sobotu, že nemocnice nemůže dále fungovat, protože jí chybí voda, jídlo, elektřina i paliva.

Během dne armáda také informovala, že při vojenských zásazích v Pásmu Gazy zemřeli další její vojáci. Celkový počet izraelských vojáků, kteří od 7. října zahynuli v Pásmu Gazy, tak vystoupal na 64.

Dnes zdravotníci začali evakuaci zhruba tří desítek předčasně narozených dětí. Děti byly převezeny na jih Pásma Gazy a v pondělí bych se jich měla ujmout egyptská porodnice u hraničního přechodu Rafáh.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com