Jurečka: Příspěvek na bydlení se od prosince bude vyřizovat plně digitálně

Příspěvky na bydlení by mělo být od prosince možné vyřizovat plně digitálně. Vyřizování se tak zjednoduší. V pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima CNN News to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce vyplatily letos v září podle údajů ministerstva práce zhruba 272.400 příspěvků na bydlení. Před rokem to bylo 188.300 těchto dávek. Podle stínového ministra práce Aleše Juchelky z opozičního hnutí ANO se dá kvůli možnému zdražování energií očekávat růst počtu příjemců.

„Od prosince, jako je teď ´rodičák´, bude stejně v rozhraní JENDA (jednotný systém dávek) administrován příspěvek na bydlení… Byla tady dlouhodobá kritika, že sociální systém je nepřehledný, byrokratický, že lidé o dávky nežádají. Udělali jsme řadu opatření, abychom to zjednodušili, byli klientovi blíž. Od prosince to ještě zjednodušíme,“ uvedl Jurečka.

O příspěvek na bydlení mohou lidé žádat on-line od loňského léta. Formuláře se zjednodušily. Digitální vyřizování žádostí ale dosud nebylo možné. Plně elektronicky mohou úředníci zpracovávat zatím jen rodičovskou. Od prosince se má digitalizovat vyřizovací proces tedy i u příspěvku na bydlení. Jurečka už dřív řekl, že jako další by měl přibýt přídavek na děti a po něm i ostatní dávky.

Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení do státem stanovených normativů a 0,3násobkem příjmu. Normativní strop pro výpočet dávek se zvedl, zvýšila se tak i podpora. V září příspěvek na bydlení pobíralo 272.390 domácností. Úřady práce jim poslaly 1,72 miliardy korun. Průměrná dávka činila 6304 korun. Minulý rok v září úředníci vyplatili 188.278 příspěvků na bydlení za 766,6 milionu korun. V průměru domácnost získala 4077 korun.

  Maturanti dnes začínají psát testy státních maturit

Stínový ministr práce z ANO Juchelka míní, že kvůli případnému zdražení energií může příjemců ještě přibývat. Podle Juchelky vláda proti nárůstu cen „není schopna něco udělat“. Podle Jurečky pro většinu domácností zůstanou ceny stejné jako letos a některým by mohly i poklesnout.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com