Porota nařídila Giulianimu zaplatit 148 milionů dolarů za lživé tvrzení

Rudy Giuliani má zaplatit více než 148 milionů dolarů (3,3 miliardy Kč) dvěma ženám za to, že je křivě obvinil z volebních podvodů v roce 2020. Giuliani tehdy působil jako právník Donalda Trumpa, který odmítl uznat svou porážku v prezidentských volbách a šířil fámy o volebních podvodech. Devětasedmdesátiletý bývalý starosta New Yorku se chce odvolat.

O odškodném ve výši zhruba 73 milionů dolarů a zaplacení dalších 75 milionů dolarů jako trestu pro Giulianiho rozhodla federální porota ve Washingtonu. Giuliani podle ní poškodil pověst Wandreji „Shaye“ Mossové a její matky Ruby Freemanové a způsobil jim emoční obtíže, když je křivě obvinil, že jako volební pracovnice pomohly zmanipulovat prezidentské volby v Georgii před třemi lety.

Mossová a Freemanová, které jsou černošky, vypověděly, že kvůli obvinění čelily záplavě rasistických a sexistických zpráv, včetně výhrůžek lynčováním. „Pan Giuliani si myslel, že může udělat z Ruby a Shaye tváře volebního podvodu, protože si myslel, že jsou obyčejné a nahraditelné,“ uvedl právník dvojice žen Michael Gottlieb.

Právní zástupce Giulianiho Joseph Sibley sice uznal, že jeho klient způsobil škodu, je podle něj ale „dobrým mužem“. Giuliani výši odškodného označil za absurdní, což podle něj něj podtrhuje absurditu celého procesu.

Podle agentury AP není jasné, jestli by byl Giuliani „ohromující“ sumu vůbec schopen zaplatit.

Kvůli svým snahám zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020 čelí Giuliani i dalším procesům.

ČTK

  Při nepokojích v Kazachstánu umírali lidé, Rusko vyslalo výsadkáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com