Pavel podepsal možnost delších služeb lékařů a zrušení sporné úpravy přesčasů

Zdravotníci v nemocnicích a v záchranné službě budou moci sloužit až 24 hodin v kuse. Na konci roku navíc přestane platit nedávno uzákoněná možnost další dobrovolné přesčasové práce lékařů, která vyvolala jejich protesty. Změny přinese poslanecká novela zákoníku práce, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval na webu Hrad.

Předlohu sepsali ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v reakci na protest části lékařů, kteří kvůli zdvojnásobení možných přesčasů své smlouvy o přesčasové práci vypověděli. Lékaři žádali vedle úpravy zákoníku práce zvýšení základní mzdy až na trojnásobek průměrné mzdy. Zástupci zdravotníků, vlády a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nakonec podepsali dohodu s cílem protest ukončit. VZP má poslat příští rok nemocnicím 9,8 miliardy Kč navíc na růst výdělků.

Zdravotníci v nemocnicích či v záchranné službě budou moci podle novely pracovat nepřetržitě až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva či vnitřní předpis v zařízení. Se zdravotníkem bude muset zařízení uzavřít dohodu o takových službách písemně, a to nejvýš na rok. V prvních třech měsících ji bude možné okamžitě zrušit. Zdravotníka nebude možné k podpisu dohody nutit či „vystavit jakékoliv újmě“, pokud ji odmítne.

Směna bude moci podle předlohy trvat nejvýše 12 hodin, na ni naváže případně přesčasová práce. Novela upravuje také odpočinek. Pokud by zdravotník pracoval 24 hodin, musel by pak mít nejméně 22 hodin volna.

Díky možnosti 24hodinových služeb se podle důvodové zprávy soustředí práce do menšího počtu dnů než u běžných směn s přesčasy a rozšíří se nahromaděný čas na odpočinek. Podle předkladatelů se tím podaří lépe slaďovat zaměstnání se soukromím a zajistí se nepřetržitý provoz.

Protesty lékařů vyvolala část novely zákoníku účinná od října, která umožnila zdvojnásobení ročního objemu dobrovolných přesčasů zdravotníků na 832 hodin. Ustanovení mělo původně platit do konce roku 2028.

  Zeman se sejde s Babišem v Lánech, o čem budou jednat, politici nesdělili

Někteří zákonodárci v debatách uváděli, že nynější novela přináší jen dočasné řešení lékařské práce. Lékaři podle nich vyčerpají roční limit přesčasových hodin už do poloviny příštího roku. Senát v souvislosti s tím vyzval ministerstvo zdravotnictví a vládu k systémových reformám. Mají vést podle usnesení k většímu důrazu na péči obyvatel o vlastní zdraví a k udržitelnosti zdravotního systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com