O únavě z války mohou mluvit jen Ukrajina a Rusko, řekl Pavel pro Le Monde

O únavě z války mohou mluvit jen Rusko a Ukrajina, v dalších evropských zemích lidé kvůli bojům neumírají. Řekl to český prezident Petr Pavel v rozhovoru, který dnes před jeho příletem na návštěvu do Francie zveřejnil deník Le Monde. Pavel uvítal zahájení přístupových jednání s Ukrajinou. Summit EU z minulého týdne, který o tom rozhodl, podle něj ukázal, že by se měla otevřít otázka jednomyslného hlasování v unii. Současně kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána, který svými postoji podle Pavla škodí zájmům Maďarů.

„Popravdě jen Ukrajina a Rusko mohou mluvit o únavě,“ odvětil Pavel na otázku, zda vidí mezi evropskými zeměmi vyčerpání z války. „Naše města nejsou bombardována, naši občané nejsou zabíjeni. Naší jedinou námahou je přijetí uprchlíků a jisté snížení našeho komfortu, abychom pomohli Ukrajině. Netrpíme,“ cituje francouzský list Pavla. Český prezident označil za neodpovědné ty politiky, kteří „využívají inflaci či zvýšení cen energií, aby poštvali voliče proti Ukrajině“.

Pavel přivítal rozhodnutí summitu EU zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou. Při příslušném hlasování maďarský premiér opustil sál, aby umožnil jednomyslné rozhodnutí všech přítomných o zahájení rozhovorů, se kterým nesouhlasil. Později Orbán zablokoval revizi unijního rozpočtu, která měla přinést další finanční podporu Kyjevu.

Toto dění podle Pavla ukázalo, že se „nesmí dovolit jedné zemi, aby vše zablokovala ohledně tak důležitého rozhodnutí“. Podle něj je čas otevřít otázku o tom, v jakých záležitostech dále používat jednomyslné rozhodování a kdy zvolit hlasování většinou. „Hlavně po malé členské země je to velmi citlivá debata, ke které je však nutné přistoupit pragmaticky,“ uvedl Pavel.

Proti úplnému zrušení principu jednomyslnosti se vyjádřil v průběhu letošního roku český premiér Petr Fiala. Pro rozhodování většinou v otázkách zahraniční politiky se letos vyslovily největší unijní státy, například Německo, Francie, Itálie či Španělsko.

  Policie řeší téměř 90 případů schvalování střelby na FF UK

Pavel také kritizoval postoje, které zastává Orbán v unijních otázkách, když podle českého prezidenta tvrdí, že hájí maďarskou národní hrdost před diktátem z Bruselu. „Tento postoj může nějaký čas fungovat, ale dlouhodobě jde proti zájmům Maďarů,“ uvedl Pavel.

Český prezident také zopakoval, že ukrajinská ofenzíva nepřinesla očekávané výsledky. Jedním z důvodů je podle něj skutečnost, že Ukrajina nedostala všechno vojenské vybavení a zbraně, které potřebovala. Pavel by ani nepřeceňoval možné spory mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a šéfem ukrajinského generálního štábu Valerijem Zalužným, protože oba muži mají společné cíle. „Vojenským velitelům se někdy stává, že přeruší své mlčení. Generál Zalužnyj čelí vysokým lidským ztrátám, a mohl cítit nutnost vyjádřit svá doporučení veřejně, pokud nejsou dodržována interně,“ řekl Pavel, který je bývalým vojákem.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com