Hamás v zásadě souhlasí s obnovením jednání o rukojmích, uvedl Katar

Katarští zprostředkovatelé sdělili Izraeli, že palestinské radikální hnutí Hamás v zásadě souhlasí s obnovením rozhovorů o propuštění rukojmích, které uneslo při svém útoku na Izrael 7. října. Výměnou za to požaduje několik týdnů příměří. Informoval o tom server Walla.

Zpráva s odvoláním na tři izraelské představitele uvádí, že Izrael na zprávu reaguje ostražitě, a zdůrazňuje, že se rychle ukáže, zda věc Hamás skutečně myslí vážně.

Podle serveru se jednání nadále soustředila na návrh předložený šéfem Mossadu Davidem Barneou, který by počítal s propuštěním přibližně 40 rukojmích, včetně žen, které Hamás stále zadržuje, mužů starších 60 let a osob s vážnými zdravotními problémy. Výměnou za rukojmí by Izrael na týden nebo dva zastavil vojenské operace v Pásmu Gazy a propustil by řadu palestinských vězňů.

Katarské tvrzení je podle jednoho z izraelských činitelů velmi předběžné, ale jde o pozitivní vývoj. „Přecházíme od bodu mrazu k situaci, která je velmi chladná,“ uvedl zdroj. Další zdroj upozornil že Izrael zatím z Kataru neobdržel konkrétní nabídku a čeká na další podrobnosti.

Za posledních 24 hodin zemřelo v Gaze dalších 187 Palestinců

Za posledních 24 hodin zemřelo v Pásmu Gazy při izraelských útocích dalších 187 Palestinců, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdejší úřady kontrolované radikálním palestinským hnutím Hamás. Palestinských novinářů zemřelo podle stejných zdrojů od začátku války 7. října už 106. Konflikt je pro novináře nejsmrtelnějším za dlouhá léta.

Celkový počet mrtvých se podle statistik úřadů v Gaze, které řada mezinárodních organizací považuje za vcelku spolehlivé, vyšplhal na 21.507, což odpovídá zhruba jednomu procentu předválečné populace tohoto úzkého pobřežního pásu při Středozemním moři. Další tisíce obětí mohou být pohřbeny pod sutinami mnoha budov, které Izrael při své ofenzivě srovnal se zemí.

  EU: Rusové budou potrestáni za svá zvěrstva

Pokud jde o počet zabitých novinářů, uvedl Výbor na ochranu novinářů (CPJ) už minulý týden, že za prvních deset týdnů války mezi Izraelem a Hamásem bylo zabito více novinářů, než kdy v jedné zemi za celý rok. Statistika CPJ, který obvinil izraelskou armádu ze zásahů proti novinářům a jejich rodinám v Gaze, tehdy čítala 61 zabitých novinářů. Tiskový úřad vlády v Gaze nyní tvrdí, že novinářů zemřelo ještě o několik desítek více.

Izrael masivní ofenzivou reaguje na říjnový útok Hamásu a dalších ozbrojených skupin, při němž v Izraeli zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů. Dalších asi 240 lidí radikálové unesli a zavlekli do Gazy. Kolem 130 jich podle izraelských médií stále zadržují.

Kritická je podle humanitárních organizací nadále situace civilistů v Gaze, kde celkem žije na 2,3 milionu Palestinců, z nichž velká většina kvůli válce musela opustit své domovy. V pátek se do pásma dostalo 81 kamionů s humanitární pomocí, což je podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) „žalostně nedostatečné“.

Při listopadovém týdenním příměří Izrael do Gazy pouštěl kolem 200 kamionů s humanitární pomocí denně, před začátkem války jich bylo každý den kolem 500.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com