Praha zruší od čtvrtka většinu protipovodňových opatření, otevře náplavky

Pražský magistrát zruší od čtvrtka díky klesající hladině Vltavy většinu doposud přijatých protipovodňových opatření. Lidem se od 08:00 otevřou všechny náplavky a bude na ně možný i vjezd aut. O hodinu později se začnou otevírat protipovodňová vrata na Čertovce. Zavřený zůstane zatím pouze pochozí úsek části Rašínova nábřeží. ČTK to dnes po zasedání magistrátního povodňového orgánu sdělil mluvčí Vít Hofman. Zvýšené hladiny řek od Vánoc trápí více míst v Česku a hladina Vltavy v Praze se donedávna udržovala nad úrovní prvního stupně povodňové aktivity. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes večer ukončí výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost.

„Povodňová situace se v Praze stále zlepšuje, a Pražané se tak mohou postupně vrátit k běžnému životu, neboť od zítra (čtvrtka) rušíme přijatá protipovodňová opatření. Rád bych ale požádal všechny, kteří se budou pohybovat v okolí řeky, aby byli nanejvýš opatrní, protože hladina Vltavy bude ještě minimálně několik dní stále nadprůměrně vysoká,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Od čtvrtečních 08:00 budou moci Pražané i turisté téměř plnohodnotně využít všechny náplavky a bude na ně možný i vjezd aut, od stejného času bude možný i provoz zbývajícího botelu Matylda. Kvůli zmrzlé vodě na pochozí části Rašínova nábřeží zůstane však tento úsek kvůli bezpečnosti návštěvníků prozatím uzavřený. Jde o zhruba stometrovou část od železničního mostu.

Od 09:00 začnou práce na otevření protipovodňových vrat na Čertovce. Díky poklesu hladiny by se do provozu mohly vrátit i přívozy v Praze 1 a 2 a na Vyšehradě, podle informací od jejich majitelů ale bude nejprve nutné upravit nástupiště a okolí. Tyto úpravy budou pravděpodobně trvat až do pondělí, kdy by měl být provoz přívozů obnoven.

Podle ČHMÚ by dnes v 18:00 měla skončit výstraha na povodňovou bdělost, která v Praze zatím stále platí. Hladina Vltavy by měla klesnout pod první stupeň povodňové aktivity a očekává se další mírný pokles. Z Vltavské kaskády se ale nadále bude odpouštět obdobné množství vody, neboť pokračuje vysoký odtok z Lipna, což ovlivňuje i hladinu Orlíku. Tento stav bude pokračovat pravděpodobně až do poloviny příštího týdne. Kvůli stále přetrvávajícímu vysokému průtoku Prahou by proto návštěvníci náplavek, ale i lidé pohybující se kdekoliv v okolí řeky, měli dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti.

  Premiér Fiala ujistil velvyslance, že ČR stojí plně za Ukrajinou

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com