Ukrajině zoufale chybí západní protivzdušná obrana, řekl ve Vilniusu Zelenskyj

Ukrajině zoufale chybí západní systémy protivzdušné obrany, řekl dnes podle agentury AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě Vilniusu, kde jednal s litevským prezidentem Gitanasem Nausédou. Ten Ukrajině přislíbil za Litvu další pomoc, a to v hodnotě 200 milionů eur (4,9 miliardy Kč).

Nová pomoc z Litvy bude zahrnovat obrněné transportéry, munici, detonační systémy nebo generátory. Litva bude taktéž poskytovat výcvik ukrajinským vojákům.

Ukrajina od konce prosince čelí intenzivnějším ruským vzdušným náletům, v jejichž světle se v ukrajinských médiích objevují v posledních dnech obavy, zda je ukrajinská protivzdušná obrana dostatečná. Nutnost posílit ochranu ukrajinského vzdušného prostoru zdůraznil tento týden v rozhovoru na serveru Politico také šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

„Zoufale nám chybí,“ sdělil dnes na tiskové konferenci ve Vilniusu k západním systémům protivzdušné obrany Zelenskyj. „V posledních dnech Rusko zasáhlo Ukrajinu dohromady 500 raketami, z nichž se nám podařilo zničit 70 procent,“ tvrdí Zelenskyj. Ukrajinský prezident rovněž varoval, že váhavost Západu ohledně dodávek další pomoci Kyjevu může podpořit ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin se neuklidní, dokud nezničí Ukrajinu, ale pak se další obětí ruské agrese může stát Pobaltí a Moldavsko a v Rusku se už hovoří i o Finsku a o nezávislosti Uzbekistánu, apeloval ukrajinský prezident na odhodlání spojenců. „(Putin) se nechystá zastavit. Chce nás úplně okupovat. A váhavost partnerů ohledně finanční a vojenské pomoci Ukrajině někdy nahrává opovážlivosti Ruska a dodává mu sílu,“ řekl novinářům podle agentury Interfax-Ukrajina. „(Putin) s tím neskončí, dokud s ním společně neskoncujeme,“ zdůraznil Zelenskyj. Navzdory mediálním spekulacím však řekl, že – „až dosud“ – necítí tlak partnerů na ukončení bojů a zmrazení konfliktu. Přinejmenším osobně prý takové signály dosud neslyšel, dodal podle agentury Unian.

Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské vojenské agresi, se v poslední době potýká se snížením podpory ze Západu. Ve Spojených státech se zatím nerýsuje dohoda ohledně schválení další zásadní pomoci Ukrajině. Dlouhodobou unijní pomoc Ukrajině blokuje Maďarsko.

  V Německu přibylo 1284 nakažených, další rekordní nárůst v Rusku

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com