Muže v dole Jeroným strhla voda při průzkumu, záchranáři po něm pátrají

Záchranáři pátrají v historickém dole Jeroným na Sokolovsku po pohřešovaném muži. Podle policie ho odpoledne strhla voda při průzkumu, jeho spolupracovník stihl utéct. Na místo dorazili potápěči i specialisté na záchranu lidí z USAR týmu. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala je u případu deset jednotek hasičů a vyhlášen je třetí stupeň požárního poplachu. Jsou tam i další složky záchranného systému včetně Báňské záchranné služby, která před 21:00 stabilizovala místo, kde hrozí poškození části dolu. Začalo odčerpávání vody z dolu, za hodinu čerpání klesla hladina vody o jeden metr, uvedl Kasal po 22:00. Místo události je podle něj ve štole zhruba 400 metrů od vstupu.

Na místě byl podle Kasala tým USAR pražských hasičů pro případ potřeby štěrbinových kamer a dalšího speciálního vybavení. „Byly propátrány všechny dostupné prostory, zbývá propátrat místo, které je zatopené vodou. Začíná nasazení čerpadel pro odčerpání zatopeného prostoru,“ uvedl Kasal po 22:00. Připraveni jsou na místě policejní potápěči. Další potápěči od báňské záchranné služby i od pražských hasičů jsou v případě potřeby připraveni na místo okamžitě vyjet na místo.

Dva lidé v dole vykonávali běžnou pracovní činnost, když se náhle část dolu zaplavila. Podle Michaela Runda, ředitele Muzea Sokolov, pod který důl Jeroným patří, byli na průzkumu dva pracovníci stavební firmy, která se o důl stará. „Zatím nevíme, co se přesně stalo, ale zřejmě se někde nahromadila při tání voda a ta se provalila do štoly. Jednomu z pracovníků se podařilo uniknout, dalšího voda asi odnesla,“ řekl ČTK Rund. Komplex historických štol je stovky metrů dlouhý a mnohé prostory nejsou stále prozkoumané. Extrémní počasí z minulých týdnů, kdy byla velká obleva a následně přišly silné mrazy, mohlo stabilitu chodeb narušit. To ale nyní není možné zjistit, upozornil ředitel sokolovského muzea.

  Lipavský čeká, že Evropská rada jednoznačně potvrdí Ukrajině status kandidáta

„V dole Jeroným dnes prováděli dva muži v rámci svého zaměstnání průzkum, při kterém se protrhla stěna, ze které se začala valit voda. Jednoho z mužů strhla voda sebou, druhý dokázal utéct,“ popsala policie síti X.

Důl Jeroným je nemovitou kulturní památkou, která ukazuje hornickou činnost z období 15. a 16. století, kdy se v něm těžil cín. V současné době je součástí krajského Muzea Sokolov, v turistické sezoně je přístupný i pro návštěvníky. Vstup do dolu je mimo oficiální cesty velmi omezený a velmi riskantní. Chodby dolu jsou velmi rozsáhlé a mají mnoho ramen. Komplex štol je stovky metrů dlouhý.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com