EK potvrdila, že Polsko může čerpat 76 mld eur z fondů, uvedla ministryně

Evropská komise potvrdila, že Polsko splňuje poslední tři podmínky nezbytné pro čerpání 76 miliard eur (1,88 bilionu Kč) ze strukturálních fondů, uvedla dnes na síti X polská ministryně pro rozvojové fondy a regionální politiku Katarzyna Pelczyńská-Nalenczová. Brusel zatím informaci oficiálně nepotvrdil. Prostředky se týkají programů do roku 2027. EU finance určené Varšavě zmrazila během předchozí polské vlády kvůli pochybnostem o kvalitě právního státu.

„Máme potvrzení od Evropské komise – Polsko splňuje poslední tři podmínky nutné pro plnou mobilizaci strukturálních fondů – 76 miliard eur na realizaci programů do roku 2027,“ uvedla Pelczyńská-Nalenczová.

Varšavu dnes navštívil eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders a s několika polskými ministry jednal o reformách s cílem obnovit právní stát v Polsku.

V polovině prosince se v Polsku ujal vlády nový proevropský kabinet vedený premiérem Donaldem Tuskem, který chce vztahy s Bruselem zlepšit a slíbil také obnovení právního státu. Tusk v polovině prosince po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou informoval o tom, že EU pošle Polsku do konce roku 2023 prvních pět miliard eur. Varšava prostředky dostala 28. prosince.

ČTK

  Čistý zisk Monety v pololetí meziročně klesl o 13,7 % na 2,5 miliardy Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com