Ruská prokuratura žadá 28 let pro dívku obžalovanou z vraždy blogera

Ruská prokuratura dnes požádala o 28letý trest odnětí svobody pro Darju Trepovovou, která je obviněná z loňské vraždy ruského proválečného blogera vystupujícího pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Šestadvacetileté Trepovové obžalované mimo jiné i z terorismu hrozilo přinejmenším 15leté vězení.

„Prokuratora požádala soud, aby shledal Trepovovou vinnou a odsoudil ji k 28 letům v trestanecké kolonii,“ uvedla v prohlášení tisková služba soudu v Petrohradě.

Trepovová přinesla podle vyšetřovatelů na pokyn ukrajinských tajných služeb loni 2. dubna do petrohradské kavárny sošku napěchovanou výbušninou a předala ji blogerovi Tatarskému, který tam diskutoval s příznivci. Při explozi Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, na místě zahynul, další desítky lidí výbuch zranil.

Žena je je kromě terorismu obviněna i z nezákonného pořízení výbušnin a z padělání dokumentů. Na lavici obžalovaných je během procesu, který začal loni v polovině listopadu, také Dmitrij Kasincev, v jehož bytě Trepovovou zatkli. Obviněn je ze zatajování zločinu, za což mu hrozí až dva roky za mřížemi.

Trepovová se loni v listopadu před soudem zcela přiznala jen k používání padělaných dokumentů, obvinění z teroristického útoku a z nezákonného používání výbušnin odmítla. „Nevěděla jsem, že v sošce je výbušné zařízení, domnívala jsem se, že je tam jen odposlech,“ uvedla tehdy podle listu Kommersant. Tento týden se podle agentury AFP v soudí síni za incident omluvila.

Kyjev svou údajnou účast na atentátu na Fomina nikdy nepotvrdil. Ukrajinští představitelé se naopak podle AFP vyslovili v tom smyslu, že šlo o vyřizování účtů v ruských nacionalistických kruzích.

Za téměř dva roky od chvíle, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Moskva Kyjev obvinila z několika atentátů či pokusů o ně. Mimo jiné se jedná o nastražení výbušniny v autě, která v srpnu 2022 zabila ruskou proválečnou propagandistku Darju Duginovou, dceru ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina.

  Putin odevzdal hlas ve volbách, hlasovala více než čtvrtina Rusů

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com