Zelenskyj podepsal dekret o ruských regionech tradičně obývaných Ukrajinci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret, v němž požaduje kroky k ochraně práv a svobod Ukrajinců žijících tradičně na území dnešního Ruska a zachování jejich národní identity. Dokument se týká například oblasti historické Kubáně v dnešním jižním Rusku. Zelenskyj obvinil Moskvu, že se po staletí dopouštěla a dál dopouští kroků, jejichž cílem je zničení ukrajinské národní identity, utlačování Ukrajinců a porušování jejich práv a svobod.

Moskva by podle Zelenského měla příslušníkům ukrajinské menšiny poskytnout právo na vzdělání v ukrajinštině, zajistit jim přístup k médiím v ukrajinštině nebo právo na pokojné shromažďování. Ukrajinské vládě Zelenskyj uložil, aby spolu s odborníky i veřejností vypracovala akční plán, který by zajistil zachování národní identity Ukrajinců žijících v Rusku. Ukrajinský prezident rovněž požaduje prostudování faktů a shromáždění svědectví o možných zločinech spáchaných na těchto Ukrajincích, jejich nucené rusifikaci nebo o deportacích ukrajinského obyvatelstva.

Akční plán by se podle ukrajinského prezidenta měl také zaměřit na vyvracení mýtů ruské propagandy o ukrajinských dějinách a ukrajinské současnosti nebo na vytvoření materiálů mapujících více než tisíciletou historii utváření ukrajinského státu.

Za regiony tradičně obývané Ukrajinci v Rusku Zelenskyj označil oblast historické Kubáně, která je spojená s dějinami ukrajinských kozáků, oblast historické Slobodské Ukrajiny a okolí města Starodub v dnešní ruské Brjanské oblasti. Regiony tradičně obývané Ukrajinci podle Zelenského leží v dnešní Brjanské, Belgorodské, Voroněžské, Kurské a Rostovské oblasti a v dnešním Krasnodarském kraji.

Zelenskyj dnes kromě toho poslal do parlamentu návrh zákona, který by umožnil zavedení vícenásobného občanství. V současnosti podle agentury Reuters žijí v zahraničí miliony lidí ukrajinského původu, kteří kvůli chybějícímu zákonu o dvojím občanství nemohou vlastnit ukrajinské pasy.

ČTK

  Čína a Rusko ostře kritizují společné prohlášení ze summitu G7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com