Stejnohopohlavní svazek by mohl být partnerstvím, navrhli poslanci

Návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro lidi stejného pohlaví je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci v dnešním druhém čtení navrhli několik úprav, podle nichž by se svazek takové dvojice nazýval partnerstvím, nikoli manželstvím. Pozměňovací návrhy se liší šíří práv, které by tyto páry měly. Jde zejména o práva k dětem. Hlasování o poslanecké novele občanského zákoníku se ve třetím čtení uskuteční nejdříve koncem února. Zamítnutí předlohy nikdo ze zákonodárců neprosazuje. Jejím projednáním nynější řádná schůze dolní komory skončila.

Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem s právy a povinnostmi, jako mají manželé, předpokládá pozměňovací návrh Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). „Na přijetí takzvaného manželství pro všechny není patrně dosaženo dostatečného konsenzu,“ uvedl Cogan.

Jiná úprava Karla Haase (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Zuzany Ožanové (ANO) předpokládá rovněž pojmenování svazku dvojice stejného pohlaví na partnerství. Z práv by vyřadila postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení. Těmito právy se podle Haase zabývá poslanecká pracovní skupina, mělo by se počkat na výsledky. Dosavadní registrovaní partneři by se řídili až na výjimky podle pozměňovacího návrhu novou úpravou, dostali by ale čas si své, například majetkové poměry upravit. Prakticky stejným směrem míří úprava podaná poslanci hnutí SPD Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem. SPD je podle Síly pro narovnání práv a povinnosti, ale je proti osvojování a výchově dětí v homosexuálních rodinách. „Homosexuál si může požádat o dítě jako samožadatel nebo samožadatelka,“ uvedl.

Partnerstvím by byl úřední svazek dvou lidí stejného pohlaví také podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Přisvojování dítěte by bylo v tomto případě možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Navrátil by ocenil, pokud by Sněmovna přijala jakoukoli úpravu, která „posune nás gaye a lesby k přirozenému, normálnímu životu“.

  Vláda prodlouží nouzový stav a probere novou tabulku opatření

Poslanci ODS Václav Král a hnutí ANO Aleš Juchelka chtějí novelou posílit práva lidí žijících ve společné domácnosti, tedy včetně dětí. V zákoníku by byly výslovně zakotveny jako osoby blízké. Název nynějšího institutu registrovaného partnerství by předkladatelé přejmenovali na podle nich důstojnější partnerství.

Poslanci v dnešní debatě oceňovali, že byla podle nich klidná a věcná. Naopak se pozastavovali nad aktuální kampaní iniciativy Jsme fér za přijetí novely. Například Michal Zuna (TOP 09) ji označil za nevhodnou. „I s ohledem na to, že jsou na materiálech zobrazena jména jednotlivých poslanců a poslankyň,“ uvedl. „Kampaň je za mě opravdu také nepřijatelná,“ přidala se Michaela Šebelová (STAN). Podle Davida Kasala (ANO) je kampaň „střelbou do vlastní nohy“. Někteří poslanci upozorňovali na to, že by ve výsledku mohla ovlivnit rozhodování v neprospěch návrhů na narovnání práv homosexuálních párů. Podle Martiny Ochodnické (TOP 09) by se měl spolek za kampaň omluvit.

Lidé stejného pohlaví by podle původního návrhu novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo. Ústavně-právní výbor nepřijal k předloze stanovisko. Nepodpořil ani žádný z dvojice pozměňovacích návrhů. Prakticky kopírovaly ty, které poslanci podali dnes.

Návrhům odpůrců uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry na zamítnutí odolala poslanecká novela občanského zákoníku loni v červnu v úvodním kole projednávání. Neprosadili tehdy ani její vrácení autorům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější forma zamítnutí. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

  Vystrčil míří na Ukrajinu, ve vlaku s ním jede i šéf polského Senátu

Před druhým čtením je v dolní komoře také předloha jiné skupiny zákonodárců o ústavním zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Obě novely Sněmovna projednávala už v minulém volebním období. K závěrečnému hlasování o nich se ale nedostala.

Lidovci předložili loni v červnu ještě jinou novelu, která by rozšířila práva párů stejného pohlaví v zákoně o registrovaném partnerství nově přejmenovaném na partnerství. Debatu o ní poslanci dosud nezahájili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com