Babiš zůstal šéfem ANO, v užším vedení hnutí je nově jen poslanec Králíček

Bývalý premiér Andrej Babiš opět obhájil pozici předsedy opozičního hnutí ANO, které vede nepřetržitě od založení v roce 2012. Tentokrát mu delegáti na celostátním sněmu v Praze dali zhruba 90 procent hlasů, před dvěma lety získal Babiš čtyři pětiny hlasů. V čele ANO tak pokračuje i přesto, že předloni tvrdil, že už znovu na pozici kandidovat nebude. Užší vedení hnutí se příliš nezměnilo ani na dalších místech.

Prvním místopředsedou zůstal bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy a nynější místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. Řadovými místopředsedy jsou stále šéfka poslaneckého klubu ANO a dřívější ministryně financí Alena Schillerová, bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, někdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček a nově poslanec Robert Králíček. Ostatní členové ANO, kteří získali nominace na funkci místopředsedy, se před volbou této možnosti vzdali.

Svůj projev na sněmu Babiš založil zejména na kritice vlády Petra Fialy (ODS). Česko podle něj nikdy nemělo tak arogantní, amatérský a neschopný kabinet v čele s nekompetentním premiérem. Úkolem ANO je vrátit se v roce 2025 do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi, řekl Babiš. Do sněmovních voleb chce ANO vést jako lídr.

K opětovnému zvolení do čela ANO sice premiér Fiala Babišovi poblahopřál, zároveň ale uvedl, že si přeje, aby se bývalý předseda vlády ve Sněmovně choval víc jako politik než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v reakci vytkl představitelům ANO některé jejich výroky, oslabují podle něj důvěryhodnost základních institutů demokracie a právního státu. Místopředseda opozičního SPD Radim Fiala uvedl, že je jeho hnutí připravené spolupracovat s ANO jako společná parlamentní opozice vůči asociální a arogantní vládě.

Podle Babiše ANO neusiluje o voliče hnutí SPD, ale o zrazené voliče vládních stran. Novinářům řekl, že za ideální by pokládal zisk nadpoloviční podpory ve volbách.

  Před ministerstvem zdravotnictví byl nalezen zastřelený 50letý muž

Babiš také dnes ocenil fungování stínové vlády a poslaneckého klubu hnutí ANO. Za důležité považuje, aby se všichni členové ANO aktivně zapojili do nadcházejících předvolebních kampaní, i když se jich přímo netýkají. Hnutí podle něj také potřebuje změny ve struktuře řízení, kromě krajských struktur je podle něj nutné vybudovat i okresní.

Stínovou vládu vede první místopředseda ANO Havlíček. V projevu se hodně věnoval sněmovním volbám v roce 2025, které podle něj budou největším politickým soubojem od roku 1989. Proti ANO se před nimi sešikují strany, ale i většina médií, neziskových organizací a lobbistů, míní. ANO podle něj musí ostatní „přepracovat“ a sázet při tom na komunikaci s lidmi či nezkorumpovatelnost. Schillerová za zásadní hodnoty ANO považuje plnění slibů, odvahu, podporu jak podnikatelů, tak sociálně slabších, autentickou osobní komunikaci a odpor ke zlodějinám, klientelismu, podvodům a korupci.

Navzdory dřívějším předpokladům dnes hnutí na sněmu nepředstavilo podobu kandidátky pro červnové volby do Evropského parlamentu, neboť ji dosud neschválil republikový výbor ANO. Oproti plánovanému programu nabral sněm spád, předseda a místopředsedové byli zvoleni už v 13:30, počítalo se s tím přitom zhruba v 16:00. Jakýmsi průvodním tématem sněmu byla hmotnost členů ANO, o níž často vtipkoval Brabec i další účastníci. Babiš podle nich na snižování váhy politiků hnutí bazíruje.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com