Rusko minulý týden použilo na Ukrajině nadzvukovou střelu Cirkon, tvrdí odborník

Rusko minulý týden použilo při útoku na Ukrajinu svou novou hypersonickou střelu Cirkon (Zirkon), uvedl dnes šéf Kyjevského výzkumného institutu forenzních expertiz Oleksandr Ruvin. Rusko útočilo na Ukrajinu také v noci na dnešek. Protivzdušná obrana zničila 14 ze 17 bezpilotních letounů typu Šáhed, uvedlo velitelství ukrajinského letectva. Sestřelena podle ní byla také jedna řízená střela Ch-59.

Nadzvukovou střelu Cirkon Rusko podle Ruvina použilo ve středu minulý týden. Ředitel kyjevského institutu to uvedl na platformě Telegram, kde zároveň zveřejnil záběry úlomků rakety. O tom, že jde skutečně o střelu Cirkon, podle něj svědčí značení na nalezených úlomcích.

Protilodní střely Cirkon jsou podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu od 600 do 1500 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle. Střela nese bojovou hlavici o hmotnosti 300 až 400 kilogramů a Rusko ji má ve své výzbroji od ledna 2023, shrnul Ruvin. Střela podle něj minulý týden na Ukrajině zasáhla oblast, kde nejsou žádné vojenské objekty, a způsobila újmu civilnímu obyvatelstvu. O jakou konkrétně oblast jde, Ruvin nesdělil.

V důsledku náletu dronů z dnešní noci se v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země ocitly desítky tisíc lidí bez elektřiny a vody. O dodávky elektřiny přišlo asi 29.000 odběratelů v pavlohradském okrese a dalších 10.000 bytů a domů ve městě Ternivka je bez vody, napsal dnes šéf oblastní správy Serhij Lysak na telegramu. Jeden dron podle společnosti Ukrenerho zasáhl rozvodnu v Dněpropetrovské oblasti.

Šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov v neděli pozdě večer uvedl, že Rusko zaútočilo na jeho region raketami odpálenými ze systémů S-300 v ruské Belgorodské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. Útok si podle něj nevyžádal žádné oběti ani zranění lidí. Škody však utrpěly některé nebytové budovy.

  Rusko podle Pentagonu přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků

Rusko i Ukrajina v posledních měsících zvýšily počet leteckých útoků mimo frontovou linii a zaměřují se na kritickou energetickou, vojenskou a dopravní infrastrukturu protivníka, připomněla agentura Reuters.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com