Ruští vojáci postříleli další ukrajinské zajatce, teď u Robotyne, píše Unian

Ruští vojáci opět postříleli ukrajinské zajatce, tentokráte u vsi Robotyne na jihovýchodě země, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na video, které se rozšířilo po sociálních sítích. Incident se stal už v neděli, kdy ruské jednotky útočily na ves, kterou se podařilo osvobodit loni v létě během ukrajinské protiofenzivy.

Rusové se zmocnili tří ukrajinských vojáků v opevněném postavení, kteří chránili přístup ke vsi z jihu. „Nepřítel opět bez ohledu na válečná pravidla a zvyky zajal a zastřelil naše vojáky,“ napsal zpravodajský kanál DeepState, blízký ukrajinské armádě.

DeepState v neděli informoval o zastřelení šesti raněných ukrajinských vojáků, zanechaných v opevněném postavení Zenit na jihu Avdijivky. Toto město dobyli Rusové, kteří podle kanálu rozšířili na sociálních sítích video. Ukrajinská armáda v pondělí uvedla, že Rusové postříleli zraněné ukrajinské vojáky, ačkoliv předtím souhlasili s jejich zajetím a následnou výměnou. Podle ombudsmana se jedná o válečný zločin.

„Vzhledem k úplnému obklíčení pevnosti Zenit bylo rozhodnuto kontaktovat koordinační centrum a organizace, které jednají s nepřátelskou stranou o výměně zajatců,“ uvedla podle Unian ukrajinská 110. samostatná mechanizovaná brigáda, která působila na tomto úseku fronty. Rusové podle ní sdělili koordinátorům, že souhlasí s evakuací ukrajinských raněných, poskytnou jim potřebnou pomoc a později je vymění.

„Co se dělo dál, jsme se dozvěděli z nepřátelských zdrojů,“ dodala brigáda s tím, že na záběrech pořízených Rusy z dobytého postavení Zenit bylo identifikováno pět zastřelených ukrajinských vojáků. Informace o šestém mrtvém vojákovi se zatím nepotvrdily.

Ukrajinský ochránce práv Dmytro Lubinec uvedl, že ruské jednotky se popravou ukrajinských válečných zajatců v Doněcké oblasti na východě země dopustily válečných zločinů. Již v neděli začala případ vyšetřovat ukrajinská prokuratura.

Ukrajinské pozemní síly o víkendu rovněž obvinily ruské vojáky ze zastřelení dvou ukrajinských válečných zajatců v jiné oblasti východní Ukrajiny.

  Dětská nemocnice v Mariupolu se stala terčem náletu, EU zavádí další sankce

Moskva a Kyjev se od ruské invaze na Ukrajinu obviňují ze zabíjení válečných zajatců opakovaně. V březnu 2023 se virálním stalo video, které údajně zachycovalo ukrajinského vojáka zastřeleného záhy poté, co zvolal „sláva Ukrajině“.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva tehdy uvedl, že „zdokumentoval četná porušení mezinárodního humanitárního práva vůči válečným zajatcům, včetně případů hromadných poprav ruských a ukrajinských válečných zajatců“.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com