Tisíce lidí si v Evropě připomněly druhé výročí začátku války na Ukrajině

Tisíce lidí si v Evropě připomněly druhé výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Demonstranti přišli vyjádřit podporu napadené zemi v Berlíně, v Kolíně nad Rýnem či Frankfurtu nad Mohanem a několik tisíc lidí vyšlo s ukrajinskými vlajkami do ulic také v Paříži či Londýně, píše agentura AFP. Shromáždění se stovkami až tisícovkami účastníků se odehrála rovněž v Miláně, Madridu, Bělehradě, Stockholmu nebo v Bernu.

Podle německé policie se na 5000 lidí sešlo u Braniborské brány v centru Berlína. „Místo nás všech v tomto boji za svobodu je na straně našich ukrajinských přátel,“ řekl berlínský starost Kai Wegner. Přítomní také vyzývali k větší vojenské pomoci Ukrajině, o čemž se v Německu diskutuje například v souvislosti s poskytnutím střel s plochou dráhu letu Taurus.

Ve Francii si lidé připomněli druhé výročí začátku války nejen v metropoli, ale také ve Štrasburku, Nice, Lille či Bordeaux. Na pařížské demonstraci, které se zúčastnilo několik tisíc lidí, vládlo podle agentury AFP pozoruhodné ticho, které jen občas přerušilo skandování hesel jako „Putin je vrah“ či „Rusko, pryč z Ukrajiny“.

Několik tisíc lidí lidí prošlo centrem Londýna v pochodu na podporu Ukrajiny, který agentura AFP popsala jako záplavu ukrajinských vlajek. Několik tisíc lidí se shromáždilo i v Dublinu, Stockholmu a v Madridu. Na demonstraci v Bernu účastníci požadovali, aby Švýcarsko více podporovalo napadenou zemi. Kvůli své neutralitě Švýcarsko například nepovoluje vývoz vojenského materiálu na Ukrajinu.

Další shromáždění se uskutečnila i v Miláně, Pamploně, Kodani a v dalších evropských městech.

Stovky lidí, převážně ukrajinští emigranti, si připomněly začátek války v Bělehradě. Srbsko přitom patří mezi země, které měly nejopatrnější přístup ke konfliktu, a Bělehrad například nezavedl sankce uvalené na Moskvu západními zeměmi. „Žijeme v prostředí, kde není vždy lehké vyjádřit smutek nad tím, co se děje,“ řekla agentuře AFP jedna z účastnic shromáždění pocházející z Ukrajiny.

  Prodloužení věku branné povinnosti a zákaz změny pohlaví v Rusku. Když to nejde na frontě, maká se aspoň v Dumě

V Česku dnes solidaritu s Ukrajinci vyjadřovaly tisíce lidí. Prezident Petr Pavel na zaplněném Staroměstském náměstí v Praze prohlásil, že podporovat Ukrajinu znamená podporovat vlastní bezpečnost a zabránit tomu, aby zvítězilo vidění světa ruského prezidenta Vladimira Putina.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com