Slovenský ministr zahraničí Blanár jednal s Lavrovem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N. Agentura Reuters schůzku na tak vysoké úrovni označila za neobvyklou v době, kdy se země Evropské unie, jejímž je Slovensko členem, snaží Rusko za jeho invazi na Ukrajinu izolovat.

Ministři „si vyměnili názory na nejpalčivější otázky mezinárodní agendy včetně situace na Ukrajině. Ruská strana potvrdila svou připravenost obnovit vztahy se Slovenskem na meziparlamentní úrovni,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Slovenský premiér Robert Fico krátce poté uvedl, že setkání ministra obrany Roberta Kaliňáka s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem a schůzka ministra Blanára s jeho ruským protějškem jsou příkladem vyvážené a suverénní zahraniční politiky Slovenska vůči všem světovým stranám.

„Bez diplomacie se nedá najít diplomatické řešení a žádné války neskončí,“ uvedl k fóru v Antalyi ministr Blanár. Schůzka s Lavrovem se podle něho konala na žádost ruské strany a on na ní svému ruskému protějšku řekl, že pozice Slovenska se zakládá na respektu k principům mezinárodního práva, jako je územní celistvost a suverenita.

Setkání kritizoval Blanárův předchůdce v úřadu ministra zahraničí Miroslav Wlachovský, podle kterého to Bratislavu posunulo nešťastným směrem v očích spojenců ze Severoatlantické aliance. Podle největšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko je setkání ministra Blanára s jeho ruským protějškem zvratem v dlouhodobém zahraničněpolitickém směřování Slovenska a krokem proti politice Evropské unie.

Lavrov podle ruského ministerstva zahraničí v projevu v Antalyi řekl, že Rusko dává přednost spolupráci se zeměmi, jako je Slovensko nebo Maďarsko. Za prioritu si podle něj stanovují národní zájmy, i když jejich členství v EU nebo NATO „představuje určité výzvy“. „V tomto ohledu si o to více vážíme schopnosti premiéra Fica a jeho vlády mít vlastní názor na situaci ve světě,“ řekl šéf ruské diplomacie.

  Ukrajinští obránci dostali rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku

Vztahy mezi členy NATO a Moskvou jsou na bodu mrazu od ruské invaze na Ukrajinu z února 2022. Slovensko však od loňského října, kdy se úřadu chopila nová vláda Roberta Fica, čelí kritice za svůj postoj ke konfliktu nebo za zastavení vojenské pomoci Kyjevu ze státních zásob. Do té doby jedinou zemí, která udržovala blízké vztahy s Ruskem, bylo Maďarsko vedené národněkonzervativním premiérem Viktorem Orbánem.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com