Grossi jednal v Soči se šéfem Rosatomu o ukrajinské Záporožské JE

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a šéfem ruské státní energetické firmy Rosatom Dmitrijem Lichačovem o situaci v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. S ruskými představiteli se sešel v ruském Soči, informovala agentura RIA Novosti.

Grossi podle ruské agentury po skončení rozhovorů se šéfem Rosatomu sdělil, že jednání se nesla v napjaté atmosféře, ale že „mohl zhodnotit situaci ohledně Záporožské jaderné elektrárny“. Elektrárnu mají od začátku války na Ukrajině pod kontrolou ruské síly a její bloky byly odstaveny. Na chod zařízení, které je potřeba mimo jiné chladit, dohlíží Rosatom. Situace okolo elektrárny budí obavy z možných bezpečnostních hrozeb.

Šéf MAAE na tiskové konferenci hovořil o „velmi intenzivních a vyčerpávajících pracovních jednáních“ s ruskými představiteli, včetně představitelů Rosatomu a ministerstev zahraničí a obrany.

„To mi a myslím, že i nám, poskytlo příležitost zhodnotit situaci v jaderné elektrárně,“ řekl, uvedl podle agentury AP.

Následné setkání s Putinem zahrnovalo „důležitou výměnu názorů“ o ukrajinské elektrárně a nešíření jaderných zbraní, napsal odpoledne Grossi na sociální síti X.

Šéf MAAE se s Putinem naposledy setkal v říjnu 2022.

Grossi na začátku února při své návštěvě v Kyjevě varoval, že bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny zůstává křehká. Poukázal na to, že zařízení mělo dříve asi 12.000 zaměstnanců, ale že jejich počet se snížil asi na 2000 až 3000, takže provoz sofistikovaných zařízení v elektrárně je obtížnější. Během své návštěvy elektrárny v únoru pak Grossi uvedl, že zařízení má i přes zničení blízké Kachovské přehrady dostatek vody k chlazení.

Putin dnes podle ruských médií naopak Grossiho ujistil, že Moskva dělá vše proto, aby bezpečnost zařízení vylepšila.

ČTK

  Tajná služba SBU pomohla odhalit proruskou vlivovou síť v Praze, píše Ukrinform

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com