Češi a Slováci spolu přestávají mluvit, klín mezi ně vrazilo Rusko, píší servery

Češi a Slováci spolu přestávají mluvit, napsal dnes portál polského listu Rzeczpospolita v reakci na středeční oznámení české vlády, že pozastavuje mezivládní konzultace se slovenským kabinetem premiéra Roberta Fica. Podle maďarského serveru Telex.hu klín mezi Česko a Slovensko vrazilo Rusko.

Češi ohlásili, že pozastavují mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli rostoucím obavám Prahy ohledně kurzu, který Bratislava nabírá za Ficovy vlády, napsala Rzeczpospolita. Připomíná, že Česko je podobně jako Polsko pro další vojenskou pomoc Ukrajině a stojí mimo jiné za iniciativou, aby EU munici pro ukrajinskou armádu nakupovala za svými hranicemi. Naopak Slovensko za Ficovy vlády zastavilo vojenskou pomoc Ukrajině napadené Ruskem a Fico opakuje, že je pro co nejrychlejší zahájení mírových rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.

Napětí mezi Prahou a Bratislavou v posledních dnech vzrostlo kvůli schůzce slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Rzeczpospolita cituje nejmenovaného českého činitele, podle kterého v Praze panuje znepokojení kvůli tomu, že se Slovensko „octlo na špatné cestě“.

Web listu Gazeta Wyborcza rozhodnutí české vlády o přerušení mezivládních konzultací označuje za vážné zaskřípání ve vztazích mezi Českem a Slovenskem, za kterým stojí Ficovy proruské postoje. Wyborcza připomíná vyjádření bývalého slovenského velvyslance v Praze Petera Weisse poskytnuté deníku SME, podle kterého jedním z iniciátorů mezivládních konzultací byl sám Fico. První se konaly v roce 2012, tedy v době, kdy „se Fico ještě považoval za sociálního demokrata, dávajícího důraz na proevropskou zahraniční politiku“, napsala Gazeta Wyborcza.

Pozastavení mezivládních konzultací si všímají i hlavní maďarské zpravodajské servery. „Rusko vrazilo klín mezi Česko a Slovensko, český premiér se nechce sejít se slovenským kabinetem,“ zní titulek zprávy na webu Telex. „Členové slovenské vlády nejsou v Česku vítanými hosty,“ napsal server Magyar Hírlap.

  Vláda chce na tři týdny zakázat pohyb mezi okresy a zavřít školky. V pátek kvůli tomu požádá o delší nouzový stav

Web 444.hu napsal, že vztahy mezi českou a slovenskou vládou se začaly zhoršovat poté, co se loni v říjnu stal opět premiérem Fico. Web, který stojí mimo jiné za nedávným odhalením udělení sporné milosti, které stálo křeslo maďarskou prezidentku Katalin Novákovou, označil v titulku Slováky pod Ficovým vedením za „proruské“. Podle webu Híradó mezi Prahou a Bratislavou nyní „nepanuje mír“.

Maďarská vláda byla donedávna v EU jedinou, která s Moskvou udržuje kontakty navzdory ruské invazi na Ukrajině. Po návratu Fica k moci loni na podzim smířlivou politiku vůči Rusku zastává i Slovensko.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com