Pýcha: Zemědělci se příští týden rozhodnou, zda budou dál protestovat

Nevládní zemědělské organizace se v příštím týdnu rozhodnou, zda budou pokračovat v protestech za splnění svých požadavků. Předtím ale chtějí v pondělí požádat o schůzku s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). V pořadu Otázky Václava Moravce na ČT to uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Zemědělci protestovali v Praze minulý čtvrtek. Od vlády požadují podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací, omezení byrokracie a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny a dalších zemí. Výborný jim zatím slíbil jen navýšení dotace na životní pohodu zvířat o 550 milionů korun a pro příští rok dvě miliardy korun na podporu zaměstnanosti na venkově.

„Zemědělci by radši nedemonstrovali. Přichází jaro a oni budou muset jezdit po polích a jejich práce není demonstrovat,“ uvedl Pýcha. Doufá, že se na nějakých následujících jednáních dohodnou na řešení situace. „Nicméně pokud se neshodneme, tak je možné, že ty protesty budou pokračovat. Bohužel musím říci, že některá vyjádření politiků, mimo jiné pana premiéra, vedou k radikalizaci zemědělců,“ řekl Pýcha. Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek řekl, že vláda tlaku zemědělců ustupovat nebude. Čtvrteční protest zemědělců v Praze označil za vydírání.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy pro protesty zemědělců není v současnosti žádný věcný důvod. „To že je to nějaká nátlaková politika a nějaká snaha dostat nějakou další prémii za to že vyvezu krásné dotované traktory do Prahy, tak ano, kdyby stát nevěděl co s penězi, možná by mohl přihodit i zemědělcům,“ podotkl Prouza.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Partie na Primě uvedl, že druhá strana si musí vybrat, zda chce vozit hnůj před úřad vlády, nebo jestli chce vyjednávat. „„Kdybych chtěl být ironicky, protest byl přehlídka krásných nových strojů,“ doplnil. Vláda se podle Stanjury dosud zaměřila na podporu malých farmářů, ale evidentně vzniká problém u těch středně velkých, se kterými jsou ministři připraveni diskutovat. Dodal ale, že část požadavků zemědělců je jen těžko splnitelná, ale prostor vidí v pokračující deregulaci a snižování byrokracie. O případném navýšení rozpočtu pro zemědělce pak podle něj bude vláda rozhodovat jako celek.

  Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Pýcha na zmínky o nových traktorech z dotací reagoval, že zemědělci si svou techniku nepořizují z dotací ale z vydělaných peněz. Sektor zemědělství podle předběžných údajů měl podle Stanjury loni zisk osm až devět miliard korun, což je stejně, jako v roce 2021. V roce 2022 profit oboru narostl na 22 miliard.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com