Rusko na Ukrajině používá ničivou, 1,5 tunovou klouzavou pumu, píše CNN

Rusko na Ukrajině začalo používat drtivé letecké bomby, proti kterým se ukrajinská obrana jen těžko chrání. Klouzavá puma FAB-1500 zdecimovala ukrajinské síly a vychýlila rovnováhu na stovky kilometrů dlouhé frontové linii, která se táhne od jihu na severovýchod Ukrajiny, píše server CNN.

Klouzavé pumy FAB-1500 mají naváděcí systém a výsuvná křídla, která jim umožňují plachtit k cíli. Dokáží způsobit až 15metrový kráter. Bomba vychází z klasických pum z dob Sovětského svazu a podle CNN je nyní Rusko v továrně nedaleko Moskvy přeměňuje na levnou, ale účinnou verzi střely.

„Nejde o levnou a rychlou přeměnu, ale je to zásadně levnější než miliony dolarů, které stojí střely. V porovnáním se střelami jde o drobné,“ řekl CNN mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.

Jedenapůltunovou pumu shazují stíhací letouny ze vzdálenosti 60 až 70 kilometrů, tedy mimo dosah ukrajinských systémů protivzdušné obrany. Sílu těchto bomb podle CNN ilustrují nedávná videa z bojové linie ve východoukrajinské Doněcké oblasti, kde je Rusko použilo na tepelné elektrárny, továrny nebo bytové domy, které Ukrajinci využívají k koordinaci své obrany.

Ruští vojenští blogeři začali o novém typu munice mluvit loni v září, kdy Moskva testovala její přesnost.

„Pro mnohé ruské taktické letouny nabízejí novou a mnohem ničivější možnost úderu ze zálohy, protože piloti se mimo jiné mohou držet dál od nepřátelské obrany,“ uvedl Joseph Trevithick ze specializovaného serveru TheWarZone.

„Dříve nás ostřelovali jen dělostřelecky. Nyní (Rusové) na město útočí agresivněji a začali používat letectvo, zejména FAB-1500,“ řekl CNN minulý týden jeden z vojáků ukrajinské 46. samostatné aeromobilní brigády, který je nasazený ve městě Krasnohorivka. „Proč používají FAB-1500? Protože způsobuje vážné škody. Pokud to přežijete, budete mít šrámy,“ uvedl voják, podle kterého to neblaze působí na morálku ukrajinských ozbrojených sil.

  Ukrajina osvobodila 400 km čtverečních Chersonské oblasti, řekla mluvčí

Použití FAB-1500 se stalo rozhodujícím prvkem ruské ofenzivy v Doněcké oblasti, zejména při ničení ukrajinské obrany v Avdijivce a jejím okolí. Město, které je naprosto zdevastované, padlo do rukou ruských vojsk v únoru.

„V předvečer bitvy o Avdijivku a během ní byly během několika dní odpáleny stovky leteckých bomb. Jen ve směru na Avdijivku jich bylo během 48 hodin použito 250,“ uvedl Ihnat.

ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com