Zelenskyj: Ukrajina postup Ruska zastavila, situace na frontě se pro ni zlepšila

Ukrajinské jednotky zastavily postup Ruska na frontě, řekl dnes v rozhovoru s francouzskou stanicí BFM TV a listem Le Monde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je nyní podle něj pro ukrajinskou armádu lepší, než byla v posledních měsících. Agentura AFP však poznamenala, že jeho tvrzení je v rozporu s řadou hodnocení vývoje na frontové linii.

„Přišel jsem ze schůze s armádním velením: situace je mnohem lepší, než byla za poslední tři měsíce. (…) Dobře jsme si poradili s ruským letectvem, napravili jsme situaci na východě, zastavili jsme ruský postup, “ řekl Zelenskyj, podle kterého se ukrajinská armáda potýkala zejména s nedostatkem munice i nálety ruských dronů.

Rusko letos v polovině února dobylo město Avdijivka ve východukrajinské Doněcké oblasti. Podle médií se jednalo o největší změnu a zároveň úspěch ruských vojsk na více než 1000 kilometrů dlouhé frontové linii od loňského května, kdy se ruské jednotky zmocnily nedalekého města Bachmut.

Ukrajinští činitelé od té doby mnohokrát naznačili, či přímo uvedli, že situace na frontě zůstává napjatá a složitá. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v souvislosti s tím na začátku února uvedl, že na východní frontě vymění část brigádních velitelů.

„Jistě, Rusové zničili Avdijivku a zmocnili se území, ale teď už nemohou dál postupovat, přišli o velké množství letadel,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinské letectvo v posledních týdnech oznámilo zničení vícero ruských stíhacích bombardérů Suchoj Su-34. Moskva se k tomuto tvrzení nevyjádřila.

ČTK

  Fico zpochybnil, že je v Kyjevě válka, je tam podle něho úplně normální život

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com