Policie zasahovala v budově Univerzity HK, nikoho nezadržela, neobvinila

Na Univerzitě Hradec Králové po více než třech hodinách skončil zásah policie. Policie reagovala na poznatek ve vztahu k výhružnému e-mailu, nikoho nezadržela ani neobvinila. Novinářům to dnes řekla krajská policejní mluvčí Iva Kormošová. Na místě zasahovaly desítky policistů včetně zásahové jednotky a psovodů. Evakuovány byly stovky studentů a zaměstnanců UHK, nikomu se nic nestalo, uvedl mluvčí univerzity Jakub Novák. UHK je mezi několika vysokými školami, které dostaly anonymní e-mail, ve kterém pisatel vyhrožoval střelbou.

„Policie pracovala s informací, že pisatelem výhružného e-mailu, měl být student UHK. Šetřením a prověřováním na místě byla tato informace jednoznačně vyvrácena,“ řekl ČTK Novák.

Policejní zásah se týkal celého areálu kampusu UHK Na Soutoku, tedy tří budov. „Evakuace začala krátce po 13:00, následně vstoupila do budov policie. Akce byla ukončena v 16:30,“ řekla Kormošová.

Policie dnes uvedla, že se zabývá případem anonymního e-mailu, ve kterém pisatel několika vysokým školám v zemi vyhrožoval střelbou. Policisté pátrají po pachateli a přijali bezpečnostní opatření, řekla ČTK mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Uvedla, že e-mail přišel do Prahy a týkal se i několika dalších měst. Jednotlivá bezpečnostní opatření podle ní mají v daných místech na starosti krajská policejní ředitelství.

„Přijali jsme poznatek ve vztahu k výhružnému e-mailu, na základě něhož jsme evakuovali prostory univerzity. Přijatý poznatek jsme řádně prověřili a zjistili, že se nezakládá na pravdě. Zásahová jednotka včetně prvosledových hlídek a psovodů prohledala celý kampus a shledala ho jako bezpečný. Nikoho jsme nezadrželi. Po pisateli e-mailu stále pátráme. Na všech hradeckých univerzitách nadále ve zvýšené míře monitorujeme situaci,“ řekla Kormošová.

Podle Nováka se při evakuaci stovek studentů a desítek zaměstnanců UHK nikdo nezranil. „Nicméně krizoví interventi hasičů i záchranné služby museli řešit panické ataky související s nenadálou situací,“ řekl ČTK Novák. Nemá informaci o tom, že by v areálu školy policie našla zbraně, odpověděl na dotaz ČTK.

  Hamáček: Velikonoce nebudou normální

Preventivní bezpečnostní opatření přijaly i některé univerzity, které anonymní výhružný e-mail neobdržely. Mezi nimi byla například Technická univerzita v Liberci. „Rektora o tom informoval krajský policejní ředitel, přesto policie pro jistotu univerzitu střeží a do kampusu poslala policejní hlídku,“ řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Policisté na Univerzitě Karlově zasahovali v lednu, kdy je přivolali do budovy matematicko-fyzikální fakulty v Praze 8 k podezřele chovajícímu se studentovi, který měl s sebou velkou tašku. Nakonec se zjistilo, že v tašce byly knihy. Rozrušeného muže převezla sanitka do psychiatrické léčebny, podle policie se nedopustil protiprávního jednání.

Při střelbě na Filozofické fakultě UK v centru Prahy loni 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, jenž byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com