Do ČR ve středu přijede polský šéf diplomacie Sikorski, bude jednat s Lipavským

Do Česka přijede 20. března polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Den před jednáním šéfů diplomacie zemí Visegrádské skupiny (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) bude jednat se svým protějškem Janem Lipavským (Piráti). Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Mezi zeměmi V4 existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech, také před únorovým summitem premiérů V4 se konalo bilaterální jednání premiérů Česka a Polska.

Sikorski s Lipavským budou den před plánovaným setkáním zástupců zemí V4 hovořit o bilaterálních vztazích, pomoci Ukrajině v odporu proti ruské vojenské agresi, V4 či o přípravě polského předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2025, sdělil ČTK Drake. „Klíčová témata, která ministři budou chtít společně na mezinárodní scéně prosazovat, nastínili ve společném článku publikovaném na výročí vstupu do NATO,“ doplnil.

Ministři ve společném článku v úterý napsali, že Evropa stále nedělá dost pro to, aby dokázala čelit výzvě, jakou představuje ruská agrese. Západ podle nich míří správným směrem, ale se zpožděním a příliš pomalu.

Mezi zeměmi V4 existují neshody mimo jiné v rozdílných postojích k válce na Ukrajině. Maďarský premiér Viktor Orbán je dlouhodobě známý svými dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a opakovaně vyzývá ke zrušení sankcí, které EU na Rusko uvalila za jeho invazi na Ukrajinu. Obě země i přes sankce spolupracují v oblasti energetiky.

Zatímco Lipavského se Sikorským spojuje odpor vůči Rusku, slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár a jeho maďarský protějšek Péter Szijjártó, se v poslední době sešli s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, kterého EU zařadila na sankční seznam. Blanárova schůzka na začátku března byla jedním z důvodů, proč vláda Petra Fialy (ODS) zrušila plánované společné jednání slovenské a české vlády.

  Do Česka míří silné bouřky. Ukončí tropy

Česko V4 předsedá od poloviny loňského roku. Tento týden například uspořádalo jednání ve formátu V4+ ministerstvo životního prostředí. Zda se budou konat další ministerská jednání zástupců V4, záleží na každém z ministrů, sdělila dnes ČTK mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Mluvčí ministerstva obrany Karel Čapek ČTK informoval, že žádná jednání ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na bilaterální úrovni s ministry V4 v tuto chvíli plánována nejsou, a žádná tedy ani nebyla zrušena. Zasedání ministrů obrany V4 v rámci českého předsednictví se uskutečnilo v Praze v prosinci 2023. „Další případné jednání budeme zvažovat. Spolupráce mezi jednotlivými zeměmi v oblasti obrany i nadále pokračuje, například na Slovensku jsme nadále vedoucí zemí v rámci aliančního praporu, jehož vysláním NATO reaguje na agresi Ruska vůči Ukrajině. Podílíme se také na ochraně slovenského vzdušného prostoru,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob ČTK napsal, že zasedání ministrů zdravotnictví V4 není nutné pořádat. „Důvodem je především nutnost vyřešit některá společná témata na bilaterální úrovni, a to speciálně témata, která máme společná s Polskem a Slovenskem, ale Maďarska se netýkají. Řešení společných témat můžeme najít lépe v rámci bilaterálního jednání s jednotlivými ministry, a tudíž je namístě tato forma jednání,“ uvedl.

Jednání ministrů školství zemí V4 se konalo v polovině února. Jednání na bilaterální úrovni dál pokračují tak, jak byla zamýšlena nebo uvažována, řekla ČTK mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. „Na duben se plánuje setkání v Bratislavě na té bilaterální úrovni,“ dodala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com