Scholz před poslanci znovu jasně odmítl poskytnout střely Taurus Ukrajině

Německý kancléř Olaf Scholz dnes při poslaneckých interpelacích znovu jednoznačně odmítl, aby Německo poskytlo Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus. Rozvážnost v této věci není projevem slabosti, zdůraznil. Postoj sociálnědemokratického kancléře ostře kritizoval opoziční poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU) Norbert Röttgen, který je zahraničněpolitickým expertem strany.

„Rozvážnost není něco, co by se dalo kvalifikovat jako slabost, jak to někteří činí, nýbrž rozvážnost je to, co občanky a občané této země požadují,“ řekl Scholz v odpovědi na dotaz z CDU, v jejíž řadách někteří poslanci požadují dodávky taurusů na Ukrajinu. Ve čtvrtek mají poslanci Spolkového sněmu o příslušném návrhu hlasovat, uvedla agentura DPA.

Kancléř řekl, že je pro něj vyloučené dodávat dalekonosné zbraňové systémy, jejichž dodávky mají smysl pouze ve spojení s nasazením německých vojáků. „To je hranice, kterou jako kancléř nepřekročím,“ zdůraznil Scholz.

Kancléř se podle DPA v diskusi ostře přel se zahraničněpolitickým expertem CDU Röttgenem. Ten se šéfa vlády otázal, zda z hlediska mezinárodního práva zastává názor, že se Francie a Británie svými dodávkami střel Storm Shadow/SCALP staly stranou válečného konfliktu. „Ne, dodávkami zbraní se nestanete stranou válečného konfliktu,“ připustil Scholz a odmítl tvrzení Röttgena, že by to byl někdy řekl.

Scholz dnes rovněž poslance ujistil, že Německo a Francie mají velmi těsné vztahy, což ukazuje i chystaná schůzka s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v pátek v Berlíně. „Úzce spolupracujeme a pevnost naší spolupráce vychází zvláště ze skutečnosti, že to činíme přesto, že se spolu obě země neshodují na jednotlivých otázkách,“ řekl Scholz Spolkovému sněmu.

V Berlíně se v pátek uskuteční summit mezi Polskem, Německem a Francií, oznámil polský premiér Donald Tusk po úterní návštěvě Spojených států.

ČTK

  Sasko chce u hranic s ČR vytvořit bariéru proočkováním populace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com