Putin podle OSN souhlasí, aby se organizace zapojila do evakuací z Mariupolu

Ruský prezident Vladimir Putin „v podstatě“ souhlasí se zapojením OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže do evakuace civilistů z mariupolských oceláren Azovstal, uvedlo podle agentury Reuters OSN v prohlášení. O humanitární situaci v ukrajinském Mariupolu a dalších otázkách týkajících se Ukrajiny dnes šéf Kremlu jednal v Moskvě s generálním tajemníkem světové organizace Antóniem Guterresem. Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková dnes oznámila, že Kyjev se na dnešek s Moskvou nedohodl na žádných humanitárních koridorech pro evakuaci civilistů, protože boje na Ukrajině neustávají.

„Navazující diskuze povede úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) s ruským ministerstvem obrany,“ sdělil po jednání Putina s Guterresem mluvčí OSN Stéphan Dujarric.

„OSN je připraveno plně mobilizovat své lidské a logistické zdroje, aby pomohlo zachránit životy v Mariupolu,“ řekl dnes Guterres v Moskvě ještě před setkáním s šéfem Kremlu. Připomněl, že tisíce lidí ve městě na pobřeží Azovského moře potřebují životně důležitou humanitární pomoc.

Putin při jednání s tajemníkem OSN obvinil ze zoufalé situace v Mariupolu ukrajinskou stranu. Ukrajinské vojáky přitom vyzval, aby propustili civilní obyvatele z Azovstalu, „pokud tam civilisté jsou“.

„Nejjednodušší, co lze udělat, je tyto lidi propustit. Co může být jednodušší?“ prohlásil podle agentury TASS Putin. Zopakoval také dřívější tvrzení Moskvy, že boje v Mariupolu ustaly. Ukrajina ale tvrdí, že Rusko dál na Azovstal útočí. Ocelárny Azovstal jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu. V krytech pod ocelárnami se vedle ukrajinských obránců skrývají i stovky žen a dětí, uvedly už dříve ukrajinské úřady.

Moskva v minulých dnech opakovaně ukrajinské vojáky v ocelárnách vyzývala, aby složili zbraně, čímž podmiňovala evakuaci civilistů. Ukrajinská strana ale ruská ultimáta zatím odmítala, a Moskva tak ze selhání snah o přesun civilistů viní Kyjev. Ukrajina však tvrdí, že sliby Moskvy o dočasném příměří po dobu evakuace nejsou solidní, protože ruští vojáci v minulosti opakovaně na civilisty přesouvající se do bezpečí útočili.

  Češi budou moct cestovat bez omezení do Chorvatska po první vakcíně

Putin dnes na okraj setkání s Guterresem řekl, že doufá v pozitivní výsledek ukrajinsko-ruských jednání, která nyní probíhají v on-line formátu. Ruský lídr zároveň prohlásil, že dříve, než se setkají prezidenti obou zemí, je potřeba vyřešit status okupovaného ukrajinského poloostrova Krymu a Donbasu, kde proruští separatisté vyhlásili lidové republiky se sídly v Doněcku a Luhansku.

Guterres dnes kromě toho v Moskvě jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Generální tajemník řekl, že OSN má maximální zájem na vyhlášení příměří na Ukrajině v nejbližší době.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..