USA oznámily balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 2 miliard dolarů

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů (téměř 44 miliard Kč). Zaměřená bude především na protivzdušnou obranu, konkrétně odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem, munici do systému Patriot a prostředky pro výcvik a údržbu. Nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu dnes podle agentury Reuters oznámil Pentagon.

Obsah oznámeného balíku pomoci je v souladu s prohlášeními Bílého domu. Podle něj je pro Spojené státy při pomoci Ukrajině nyní klíčové, aby země napadená Ruskem dokázala ubránit své nebe před útoky na civilní infrastrukturu, ale také aby získala techniku potřebnou k provedení dlouho ohlašované protiofenzivy. O začátku ukrajinské protiofenzivy už informovala americká média a dnes o tom hovořil také ruský prezident Vladimir Putin.

Dnes oznámený balík zvýšil hodnotu celkové vojenské pomoci Ukrajině od začátku ruské invaze v únoru 2022 na zhruba 39 miliard dolarů (asi 859 miliard korun). Dvě miliardy dolarů, které USA na nejnovější vojenskou pomoc vydají, vezme Pentagon ze zvláštního fondu vytvořeného pro podporu Ukrajiny. Vojenskou techniku objedná u výrobců, vybavení tedy nepůjde přímo z amerických zásob, připomíná Reuters. Na dostupnosti objednané techniky bude záviset i doba jejího dodání ukrajinské armádě.

Belgie pošle na Ukrajinu dělostřeleckou munici za 32 milionů eur

Belgie dodá ukrajinské armádě dělostřeleckou munici ráže 105 milimetrů v hodnotě 32,4 milionu eur (765 milionů korun). Oznámilo to dnes belgické ministerstvo obrany. Podle něj Belgie zatím poskytla Kyjevu vojenskou pomoc celkem za 306 milionů eur (7,2 miliardy korun).

„Munici nakoupíme od belgického průmyslu a dodáme v nejbližším možném termínu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

„Dodáváme to, co Ukrajinci aktuálně potřebují, a to se vyvíjí v čase. Poslední dobou je tu důraz na protitankové střely, protivzdušnou obranu, ženijní vojsko a dělostřelectvo,“ uvedla belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová v rozhovoru, který dnes otiskl list Le Soir. Podle ní dosud Belgie na Ukrajinu poslala například lehké automatické pušky, munici, protitankové střely nebo minomety a pomohla vycvičit 700 ukrajinských vojáků.

  Austin očekává, že Ukrajina na jaře zahájí ofenzivu

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com