Vojáci převezli do ČR tři humanitární pracovníky zraněné na Ukrajině

Český vojenský letoun Casa dnes z polského Řešova přepravil do Prahy tři české dobrovolníky, kteří utrpěli vážná zranění při dopravní nehodě na Ukrajině. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí ministerstva obrany David Polák a Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Iniciativa Team4Ukraine na sociální síti X uvedla, že nehoda se stala jejich týmu při rozvozu pomoci ukrajinským jednotkám v Záporoží. Nehoda se podle informací ČTK stala zhruba před 14 dny, podle serveru Novinky jsou nyní zranění Češi v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

„Armáda České republiky dnes během letu z polského Řešova přepravila tři české občany, kteří byli zraněni při autonehodě na Ukrajině. Ke zdravotním stavu nemáme oprávnění se vyjadřovat, dotyční jsou mimo ohrožení života,“ sdělil ČTK Polák.

Organizace Team4Ukraine uvedla, že jiné vozidlo z protisměru vjelo v plné rychlosti do pruhu, v němž jela dodávka s jeho pracovníky, a čelně se s ní srazilo. „Celá posádka vozu je živá, nicméně nehoda způsobila různě závažná zranění, které si vyžádala neodkladné operace na Ukrajině s následným pokračováním v Čechách. Nyní je posádka vozu již v nemocnici v České republice,“ napsala iniciativa. Poděkovala českým diplomatům, ministryni obrany Janě Černochové a jejímu úřadu za pomoc při repatriaci. Zveřejnila i fotografie z nehody i z transportu z Ukrajiny přes Polsko do Česka.

Na řešení konzulárního případu se podíleli diplomaté ze zastupitelských úřadu v Kyjevě, ve Lvově a Varšavě, mimo jiné zajišťovali převoz zraněných. „Jde o tři české dobrovolníky. Při nehodě byl zraněn také čtvrtý dobrovolník – ukrajinský občan, který zůstává v zemi,“ uvedla Wernerová. Z Ukrajiny převezly zraněné Čechy sanitky do Řešova, odkud je do Česka přepravil vyslaný armádní letoun.

Team4Ukraine školí ukrajinské vojáky v taktické první pomoci nebo vozí humanitární pomoc na Ukrajinu, která přes dva roky čelí ruské agresi.

  Oprava na Florenci přeruší o víkendu provoz linky metra C v centru Prahy

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com