Zeman zůstává po operaci v nemocnici, dobu hospitalizace nelze odhadnout

Bývalý prezident Miloš Zeman zůstává po čtvrteční operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy v péči lékařů pražské Fakultní nemocnice (FN) Motol. Při zákroku mu lékaři kvůli vzniklému otoku nařízli kryty svalů, tyto otevřené nářezy je nyní třeba pravidelně ošetřovat. Zeman je při vědomí, orientován a spolupracuje při rehabilitaci, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková po dnešním jednání lékařského konzilia. Dobu hospitalizace nelze zatím odhadnout, dodala. Zeman podle informací ČTK zůstává na jednotce intenzivní péče Kliniky kardiovaskulární chirurgie FN Motol.

Devětasedmdesátiletý Zeman se v Motole podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Nemocnice dnes uvedla, že po odstranění krevní sraženiny a provedení angioplastiky tepen se obnovilo prokrvení a rozvinul se takzvaný reperfuzní syndrom, který se projevuje otokem končetiny. „Tento stav byl hned v rámci první operace řešen fasciotomiemi. Jedná se o naříznutí krytů svalů s ponecháním nářezů do doby, než dojde k ústupu otoku,“ sdělila mluvčí. Tyto nářezy je nutné pravidelně ošetřovat a pečlivě převazovat, než je možné je znovu uzavřít. Doba hospitalizace se bude odvíjet mimo jiné i podle toho, jak se budou rány hojit.

„Pan Miloš Zeman je při vědomí, orientován, spolupracuje při zahájení rehabilitace. Vzhledem k uvedenému dosavadnímu průběhu nelze délku hospitalizace predikovat,“ konstatovala nemocnice. Další informace poskytne ve středu.

Bývalý prezident přijel ve čtvrtek do motolské nemocnice na vyšetření. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že vzniklé zdravotní potíže souvisí i s cukrovkou, kterou bývalá hlava státu dlouhodobě trpí. Lékaři ještě týž den Zemana operovali. Při takzvaném hybridním zákroku mu intervenční radiologové a cévní chirurgové zprůchodnili tepny a obnovili prokrvení nohy. Po operaci i přes víkend byl Zeman podle Dankové ve stabilizovaném, ale vážném stavu.

  Prymula: Čechy bych na 4. vakcínu už nehnal. Za 14 dní bych zrušil i testy

Členy osmičlenného lékařského konzilia motolské nemocnice jsou náměstkyně pro léčebně preventivní péči Lucie Valentová Bartáková, přednosta kliniky kardiovaskulární chirurgie Štěpán Černý a primář této kliniky Radovan Fiala, přednosta kliniky zobrazovacích metod Miloslav Roček, přednosta Interní kliniky Radan Keil a primářka této kliniky Jindra Lochmanová, přednosta kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Pavel Kolář a vedoucí lékař kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny František Mošna.

Zeman před rokem po deseti letech opustil prezidentskou funkci. Nedlouho po nástupu do čela státu v srpnu 2013 lékaři nově ustaveného konzilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce. V nemocnici byl jako prezident několikrát, některé kratší pobyty označil Hrad jako rekondiční. Ve velmi vážném stavu se ocitl po sněmovních volbách v roce 2021. V Ústřední vojenské nemocnici tehdy strávil 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Bezmála tři roky se Zeman kvůli problémům s chůzí a stabilitou pohybuje na vozíku.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com