Rusko podniklo rozsáhlý úder na Ukrajinu, mířilo na energetiku

Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný úder na ukrajinský energetický sektor, jde o jeden z největších takových útoků v poslední době, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Na některých místech jsou přerušené dodávky proudu. Prezident Volodymyr Zelenskyj na Telegramu napsal, že Rusové útočili pomocí více než 60 dronů a téměř 90 střel. Výbuchy byly hlášeny z Charkova, Záporoží, Dnipra, Sum či Kryvého Rihu. Podle agentury Unian invazní síly udeřily i na Dněperskou vodní elektrárnu (DniproHES) v Záporoží, která je největší na Ukrajině.

„Bohužel byla zasažena i největší ukrajinská vodní elektrárna DniproHES,“ uvedla ukrajinská státní společnost Ukrhidroenerho. V zařízení podle ní hoří, oheň se snaží zlikvidovat hasiči. „Protržení (hráze přehrady) nehrozí. Situace na přehradě je pod kontrolou,“ dodala firma. Podle místních úřadů útok mimo jiné zasáhl trolejbus s pracovníky zařízení.

Haluščenko obvinil Moskvu z nové snahy způsobit Ukrajině „rozsáhlé selhání energetického systému“. „Bohužel jsou zásahy a škody,“ napsal ministr, podle něhož Rusové zasáhli například výrobní zařízení nebo distribuční systémy v různých oblastech. Minulou zimu rozsáhlé vzdušné útoky ruských vojsk na energetickou infrastrukturu země způsobily velké výpadky v dodávkách elektřiny. Ukrajinci se proto tehdy ocitali ve tmě a chladu.

„Navíc bylo kvůli bombardování přerušeno jedno z elektrických vedení napájejících Záporožskou jadernou elektrárnu,“ napsal dnes Haluščenko. Kromě toho jsou podle něj v některých oblastech výpadky v dodávkách elektrického proudu; energetici pracují na jejich obnovení.

Zatím nejsou jasné celkové počty obětí nebo zraněných po nejnovějším ruském úderu. Ve městě Chmelnyckyj na západě země je podle stanice Suspilne jeden mrtvý a další zraněný po zásahu kritické infrastruktury.

Na Ukrajině platil v noci letecký poplach. V Charkově bylo podle médií slyšet více než 15 výbuchů; jsou tam přerušené dodávky elektřiny a město má navíc problémy s dodávkami vody, píše agentura Unian. V Záporoží jsou zničené domy, na místě jsou zranění, informuje agentura Ukrinform. Ve městě Kryvyj Rih byla zasažena zařízení kritické infrastruktury.

  Brusel považuje postoj Moskvy za neopodstatněný. Šéf diplomatů Borell vyjádřil Česku solidaritu

Po ostřelování Belgorodu úřady hlásí jednu mrtvou a několik zraněných

Při ukrajinském ostřelování ruského Belgorodu ležícího několik desítek kilometrů od hranic s Ukrajinou jeden člověk zahynul a několik dalších utrpělo zranění, informoval podle agentury TASS gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

„Znovu ostřelování. Bohužel jeden člověk zemřel. Jsou ranění,“ napsal Gladkov na svém účtu na telegramu a zároveň upřesnil, že o život přišla žena.

Gubernátor informoval, že podle předběžných informací byla zasažena tři zdravotnická zařízení a několik obytných domů. Podle telegramového kanálu Baza po zásahu panelového domu začalo hořet několik aut.

Zdravotníci po ostřelování evakuovali všechny pacientky z jedné z belgorodských porodnic.

Ruská protivzdušná obrana nad Belgorodskou oblastí zneškodnila osm střel odpálených z raketometů české výroby, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě.

Belgorodská oblast sousedí s Ukrajinou, která se přes dva roky brání ruské vojenské agresi. Ruské příhraniční regiony v souvislosti s ruskou invazí do sousední země čelí ostřelování a útokům dronů, které ruské úřady připisují Ukrajině. Ta prakticky denně informuje o ruských vzdušných útocích nebo o dělostřeleckém ostřelování svého území. Dnes v noci podle Kyjeva podnikli Rusové rozsáhlý vzdušný úder na ukrajinský energetický sektor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com