Čaputová přijede 16. listopadu do Prahy na pozvání předsedy Senátu

ct24.ceskatelevize.cz

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijede 16. listopadu do Prahy. Návštěva se uskuteční v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který jí slavnostně předá stříbrnou pamětní medaili horní komory. ČTK to dnes oznámila Lada Faldynová z Kanceláře Senátu. Podrobnější informace k programu Čaputové v české metropoli mají být zveřejněny dodatečně.

Slovenská prezidentka byla v Praze během výročí listopadových událostí i před dvěma lety, kdy mimo jiné na pražské Národní třídě položila věnec u památníku událostí 17. listopadu 1989. Uvedla tehdy, že změny, které nastaly v listopadu 1989, jsou započaté, ale ne dokončené. Varovala před tím, že když se lidé nebudou angažovat ve věcech veřejných, demokracie se může změnit na úplně jiný režim.

Čaputová prožila pád komunistického režimu v bývalém Československu jako šestnáctiletá studentka gymnázia. Tehdejší události označila za klíčové pro novodobou historii. Jako určitý dluh vnímala to, že často jsou mnohé nabyté svobody a práva brána jako samozřejmost.

Loni v březnu se slovenská prezidentka zúčastnila v Brně slavnostního shromáždění ke 100. výročí československé ústavní listiny, které se konalo ve sněmovním sále Ústavního soudu. Kritizovala tehdy politiky, kteří vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, a získávali tak voličské hlasy. Vyzdvihla roli ústavních soudů jako ochránců liberální demokracie a nezávislé justice.

Čaputová se zasadila mimo jiné o to, že Slovensko si letos poprvé od rozdělení Československa připomínalo 28. října vznik společného státu v roce 1918 opět jako státní svátek. Uvedla přitom, že první československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské státnosti.

Autor: ČTK

  Mariupol - město Blahoslavené Panny Marie, město mučedníků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..