Postup Korčoka a Pellegriniho do volebního finále se podle politologů očekával

Postup exministra zahraničí Ivana Korčoka a předsedy slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho do druhého kola slovenských prezidentských voleb se podle politologů předpokládal. Petr Just z Metropolitní univerzity Praha, Jan Kubáček a Pavel Šaradín pokládají za nejzajímavější vyšší než očekávaný odstup mezi oběma kandidáty, Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně zase jejich větší odstup od ostatních uchazečů o prezidentskou funkci. Ve volebním finále má podle Kopečka a Justa lepší šance Pellegrini. Kubáček soudí, že v kampani se bude objevovat jako mobilizační téma postoj proti premiérovi Robertu Ficovi (Směr-SD).

„Pellegrini, přestože získal o pět procentních bodů méně, má větší rezervoár, odkud čerpat další hlasy pro druhé kolo,“ řekl dnes ČTK Kopeček. Může podle něho získat hlasy voličů v pořadí třetího Štefana Harabina, jenž získal přes deset procent hlasů. Harabinovi voliči jsou podle Kopečka ve značné míře příznivci vládního Směru-SD a Slovenské národní strany, a mají tak blíž k Pellegrinimu. Něco podobného podle politologa platí pro maďarské voliče. „V předvolebních průzkumech byla vidět zřetelně menší ochota maďarských voličů hlasovat pro Korčoka a viditelně větší pro Pellegriniho, což zjevně souvisí s rozdílným postojem obou kandidátů k Orbánově Maďarsku,“ uvedl Kopeček.

Rovněž podle Justa má Pellegrini na rozdíl od Korčoka větší prostor pro zisk hlasů voliči neúspěšných kandidátů. „Zejména to bylo evidentní na jeho projevu po sečtení výsledků, kdy jasně najel na antisystémovou a populistickou vlnu s cílem oslovit zejména voliče Štefana Harabina,“ uvedl Just. Pellegrini podle něho využil i prvek v Česku známý z prezidentské kampaně předsedy ANO Andreje Babiše, když varoval, že jeho protikandidát zavleče zemi do války. „Je evidentní, že ze strany člověka, který účast své strany Hlas ve vládě se Směrem obhajoval jako garanci prozápadního směřování Slovenska, je to účelová přetvářka s cílem získat radikálněji naladěné voliče od Štefana Harabina. A tato taktika má velkou šanci na úspěch,“ míní Just.

Korčokovy šance podle Kopečka ztěžuje Pellegriniho strategie co nejnižšího počtu televizních debat a Pellegrinimu nahrávají podle něho i Velikonoce zkracující reálnou dobu kampaně. „Část Harabinových voličů asi k druhému kolu nepřijde, stejně tak bude asi nižší účast maďarských voličů, nicméně i tak má Pellegrini vyšší šanci v druhém kole uspět,“ míní Kopeček. Podle Justa by Korčokovi pomohla jen výrazně vyšší volební účast a zapojení nevoličů z prvního kola. „Je ale otázka, zda se účast v druhém kole ještě může výrazněji navýšit,“ podotkl.

  Koalice si notují: Máme shodu, do týdne chceme smlouvu

Šaradín ale poukázal na to, že zatímco preference doposud ukazovaly na Pellegriniho vítězství, nyní se šance obou kandidátů podle něho vyrovnaly. Zdá se podle něj, že sázka na národnostně orientovanou politiku, kterou vede v posledních měsících Ficova vláda, předsedovi slovenského parlamentu nevychází. „Pellegrini má sice o něco větší šanci zvítězit, nicméně rozhodující bude mobilizace, na jedné straně Harabinových voličů, na druhé straně mladých a vzdělanějších voličských skupin. V tomto směru nelze dnes říci, komu se nakonec podaří zvítězit,“ řekl ČTK Šaradín.

Kubáček poukázal na podle něho vysokou mobilizaci Korčokových voličů. „Podařilo se mu, a to čekal málokdo, oslovit drtivou většinu voličů Křesťanskodemokratického hnutí, což mu zajistilo úspěch a významný rozdíl pěti procentních bodů od Petra Pellegriniho. Všichni jsme očekávali, že výsledek bude těsný,“ řekl ČTK Kubáček. Část Pellegriniho voličů naopak podle něho zůstala doma. Předseda slovenského parlamentu má podle Kubáčka velké rezervy na venkově a v menších městech.

Kampaň před druhým kolem bude podle Kubáčka o oslovení maďarské menšiny a o tom, jak získat co největší část Harabinových voličů. „Protože se mnozí obávají, že to dopadne podobně jako před pěti lety, to znamená, že Štefan Harabin nenamotivuje své voliče ke druhému kolu, což by poškodilo Petera Pellegriniho,“ řekl politolog. Silnou kartou v kampani bude podle něho i „antifico“. Korčoka podporují opoziční liberální strany Progresivní Slovensko a Svoboda a Solidarita.

Někteří čeští politici čekají ostrou kampaň před slovenským prezidentským finále

Někteří čeští politici čekají vyhrocenou kampaň před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Do finále, které se uskuteční 6. dubna, postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok podporovaný opozicí a předseda slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Například české poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) a Barboru Urbanovou (STAN) překvapilo, že Korčok byl v prvním kole na prvním místě.

  Hamáček by uvítal vyšetření chyb před druhou vlnou epidemie

Místopředseda nejsilnější vládní ODS a ministr dopravy Martin Kupka soudí, že první volební kolo voleb jasně ukázalo rozdělení slovenské společnosti. Za vhodnějšího kandidáta, zejména pro ukotvení Slovenska, pokládá Korčoka, i vzhledem k jeho postojům k Rusku. „Ale tohle opravdu rozhodnou voliči na Slovensku,“ řekl dnes Kupka v Otázkách Václava Moravce České televize. Naopak místopředseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO a také Sněmovny Karel Havlíček v televizní debatě uvedl, že Korčoka nezná tak dobře jako Pellegriniho, který je podle něho pragmatický, prozápadní a umí dobře komunikovat. „Já si ho jako prezidenta dovedu představit,“ řekl Havlíček.

Předsedu sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) výsledek sobotního prvního volebního kola nepřekvapil. „Podstatné je kolo druhé a tam platí, že rozhodne ten, kdo dokáže zmobilizovat více svých voličů, aby k druhému kolu voleb přišli. Velká část nevolila ani v prvním kole, ukazuje volební účast. Držím Slovákům palce,“ napsal dnes ČTK.

Podle očekávání dopadlo první kolo také podle člena výboru za SPD Jiřího Kobzy, postoupili podle něho favorité. Nižší Pellegriniho zisk přičítá hlasům pro třetího Štefana Harabina a pro další konzervativní kandidáty, což se ve druhém kole podle Kobzy nestane. Favorizuje proto Pellegriniho. „Slovenské volby jsou jednoznačnou záležitostí Slováků a my budeme výsledek respektovat, ať dopadnou jakkoliv,“ napsal ČTK Kobza.

Koláře a Urbanovou, kteří patří mezi další členy výboru, Korčokovo vítězství překvapilo. „Mám pocit, že se ve druhém kole ještě může stát fůra věcí, bude záležet na aktivizaci voličů neúspěšných kandidátů. Nevím, kdo má vyšší šance, vím jen, že bych Slovensku moc přála vítězství člověka, u kterého se nebudeme muset bát, že demontuje demokratické instituce,“ sdělila ČTK Urbanová.

Kolář uvedl, že situaci vnímá „realisticky“ tak, že se hlasy Korčokovy „protistrany“ rozložily mezi víc kandidátů. „Upřímně si neumím představit, že voliči Štefana Harabina ve druhém kole Korčoka podpoří,“ napsal ČTK poslanec. Korčok si podle něho jistě uvědomuje, že bude muset před druhým kolem „zabrat“, a i premiér Robert Fico (Směr-SD), podporující Pellegriniho, bude mobilizovat, protože hlavou státu potřebuje někoho, kdo mu nebude oponovat. „Myslím, že budeme svědky vyhrocené kampaně a myslím, ze Ivan Korčok musí být připraven na všemožné podpásovky,“ podotkl Kolář.

  Česko poskytne Ukrajině pomoc za 10 milionů. Ambasáda v Kyjevě je dál otevřená

Poslanec Ondřej Lochman (STAN) označil Korčoka za kandidáta, který sjednocuje západně orientované voliče, kandidátů na druhé straně bylo podle něj víc. „Peterovi Pellegrinimu odebral nejspíše část voličů Štefan Harabin a v druhém kole se dá očekávat přesun části tohoto spektra k Peteru Pellegrinimu, pokud k volbám dorazí,“ uvedl Lochman. Startovací čáru pro druhé kolo mají oba kandidáti podle něho v podstatě stejnou. „Očekávám velmi vyhrocenou kampaň ve druhém kole,“ řekl. Korčok je podle Lochmana garantem demokratického a prozápadního směřování Slovenska a vytvářel by protiváhu Ficovi, který „ztratil hodnotový kompas někde mezi Bratislavou a Východem“.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News blahopřál oběma finalistům. Věří, že první zahraniční cesta nově zvoleného prezidenta povede do Česka bez ohledu na to, zda zvítězí Korčok, nebo Pellegrini. „Na česko-slovenské vztahy nemá mít bezprostřední vliv to, jestli vyhraje ten, či onen,“ uvedl Skopeček.

Korčokovi vyjádřili na síti X podporu místopředseda Sněmovny Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL). „Více než 5,5 procenta je slušný náskok. Před druhým kolem nás ale skoro jistě čeká drsná antikampaň plná dezinformací,“ napsal Bartošek. „První kolo vyhrál Ivan Korčok a věřím, že vyhraje i druhé, když vidím, jaký hnus proti němu proruské servery rozjely,“ uvedl Zdechovský.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř v debatě na CNN Prima News se vůči „mistrování“ Slováků ohradil, měli by rozhodnout podle něho sami. Hrnčíř obvinil český kabinet z toho, že se do voleb na Slovensku vměšuje, když dočasně zrušil česko-slovenské mezivládní konzultace a premiér Petr Fiala (ODS) následně přijal předsedu nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečku.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com