The Insider: Za „havanským syndromem“ by mohla být ruská rozvědka GRU

Za takzvaným havanským syndromem by mohli stát příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, uvedl ruský investigativní portál The Insider, který přes rok zjišťoval okolnosti těchto zdravotních potíží s neurologickými symptomy. Své vyšetřování podnikl společně s německým listem Der Spiegel a pořadem 60 Minutes americké stanice CBS.

O havanském syndromu se začalo mluvit v roce 2016 v souvislosti s neurologickými potížemi amerických diplomatů působících v kubánském hlavním městě. Problémy jako bolesti hlavy, únava, deformace sluchu, ale i závratě a nevolnosti od té doby ohlásili diplomati, agenti CIA či rodinní příslušníci těchto osob působících v řadě dalších zemích včetně Rakouska, Kolumbie nebo Vietnamu.

Rusko už dříve jakékoli své zapojení do těchto událostí odmítlo. Ve městech, v nichž se „havanský syndrom“ objevil, se ale podle zjištění The Insideru pohybovali členové ruské vojenské rozvědky z jednotky 29155, kterou už dříve média spojila například s otravou nervově paralytickou látkou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii nebo zbrojaře Emilijana Gebreva v Bulharsku. Gebrev měl uskladněné zbraně i v moravských Vrběticích v říjnu 2014, kdy tamní muniční sklad postihla ničivá exploze. České úřady nejpozději od roku 2021 podezírají z tohoto výbuchu rovněž příslušníky GRU.

V souvislosti s „havanským syndromem“ a možným zapojením pracovníků ruské rozvědky The Insider zmiňuje takzvané akustické zbraně. Uvedl, že mezi jeho hlavní zjištění patří, že vysoce postavení členové zmíněné jednotky GRU dostali ocenění za svůj přínos k vývoji těchto zbraní. Termín akustické zbraně se používá v ruské vojenské literatuře pro označení zařízení, které za pomoci vysokofrekvenčních vln může zasáhnout mozek oběti, podotkl portál.

První případ „havanského syndromu“ se podle investigativního portálu mohl vyskytnout už dříve než v roce 2016. Podle něj se odehrály dva „útoky“ v roce 2014 ve Frankfurtu nad Mohanem, přičemž jednou z obětí byl zaměstnanec amerického konzulátu.

  Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Americký list The Washington Post loni napsal, že podle analýzy pěti amerických zpravodajských agentur „havanský syndrom“ velmi pravděpodobně nezpůsobil útok znepřátelené vlády ani zbraň či zařízení vysílající energetické paprsky. Uvedl také, že vysvětlení jevu zůstává nejasné.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com