Rusko chystá mobilizaci dalších 300.000 vojáků, uvedl Zelenskyj

Rusko chystá mobilizaci dalších 300.000 vojáků, prohlásil dnes podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na dotaz novinářů, kolik vojáků povolá letos do služby Ukrajina, řekl, jich „nebude třeba půl milionu“. Konkrétní počet nesdělil. O den dříve ukrajinský prezident podepsal zákon snižující věkovou hranici pro odvod vojáků do bojové služby z 27 na 25 let, což by mělo pomoci Ukrajině získat větší bojovou sílu.

„Mohu říci, že k 1. červnu se Rusko připravuje na mobilizaci dalších 300.000 vojáků,“ uvedl Zelenskyj na společné tiskové konferenci s finským prezidentem Alexanderem Stubbem, který dnes navštívil Kyjev. Jak k této informaci Zelenskyj dospěl, agentura Interfax-Ukrajina neuvádí.

Server Meduza v této souvislosti připomněl březnovou zprávu portálu Vjorstka, který tehdy s odvoláním na své zdroje mezi ruskými činiteli napsal, že ruské ministerstvo obrany v blízké době plánuje naverbovat do armády nejméně 300.000 lidí a poslat je bojovat proti Ukrajině. Především se to má týkat rezervistů.

V září 2022 prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, jejímž prostřednictvím úřady do armády povolaly podle dostupných informací na 300.000 vojáků. Britské ministerstvo obrany s odkazem na svou rozvědku v komentáři k situaci na bojišti v únoru napsalo, že Rusko za dva roky války proti Ukrajině přišlo o přibližně 350.000 vojáků, přičemž se jedná o zabité i zraněné, ale tyto ztráty se mu podařilo zacelit.

Moskva ani Kyjev vlastní ztráty nezveřejňují, nicméně vysoké ztráty mezi vojáky kvůli ruské invazi do země jsou odhadovány také v případě ukrajinské armády. Deník The New York Times loni v srpnu citoval představitele USA, podle nichž padlo kolem 70.000 ukrajinských vojáků a dalších až 120.000 jich bylo zraněno. Ruské ztráty tehdy list odhadl na až 120.000 zabitých a dalších až 180.000 zraněných.

  Vědkyně: Britská mutace koronaviru bude na světě asi dominantní

Prezident Zelenskyj loni v prosinci řekl, že vedení armády navrhuje zmobilizovat dalších 450.000 až 500.000 Ukrajinců. Minulý měsíc ale nový hlavní velitel Oleksandr Syrskyj agentuře Ukrinform řekl, že armáda bude muset pro obranu před ruskou invazí mobilizovat méně vojáků, než se původně očekávalo.

„Nepotřebujeme půl milionu,“ poznamenal dnes Zelenskyj. „Pokud jde o konkrétní počet lidí, kteří budou mobilizováni, nemohu říci,“ řekl Zelenskyj a zmínil Syrského, který podle něj během auditu našel „síly uvnitř ukrajinských ozbrojených sil“.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com