Navalnyj popisuje, jak v nové věznici sedí pod Putinovým portrétem

ct24.ceskatelevize.cz

Dlouhé sezení na tvrdé lavici pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci „výchovných aktivit“ nebo šití na šicím stroji je teď běžnou náplní dne vězněného ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného. Opozičník byl minulý měsíc převezen do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou a na twitteru dnes popsal poměry v novém zařízení.

„Žiju si jako Putin a (bývalý premiér a prezident Dmitrij) Medveděv,“ píše Navalnyj a vysvětluje, že jeho budovu lemuje šestimetrový plot, „takový, jaký jsem viděl jen při našem zkoumání paláců Putina a Medveděva“.

„Putin má ministry, kteří na něj šest hodin čekají, a moji právní zástupci musí počkat pět až šest hodin, aby se se mnou viděli. Mám v budově reproduktor, který hraje skladby jako ‚Sláva službě v FSB (ruská tajná služba – pozn. ČTK)‘ a myslím si, že to tak má i Putin,“ žertuje Navalnyj, podle kterého tím podobnost mezi jeho a Putinovým životem končí.

Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Šestačtyřicetiletý kritik ruského režim byl do trestanecké kolonie IK-6, která se nachází zhruba 250 kilometrů východně od Moskvy, převezen v polovině června. Agentura TASS tehdy napsala, že přesun do věznice s vyšší ostrahou souvisí s tím, že nabyl účinnosti vyšší trest za podvod.

Navalnyj uvádí, že v trestanecké kolonii vstává v šest ráno a následně sedm hodin pracuje u šicího stroje. Sedí i po práci, a to na dřevěné lavici pod Putinovým portrétem.

„Jmenuje se to ‚výchovné aktivity‘,“ podotýká opozičník s tím, že stejné činnosti se věnuje v sobotu po práci i v neděli, kdy má mít volno. V rámci „odpočinku“ pak poslední den v týdnu sedí v místnosti s dřevěnou lavicí a Putinovým portrétem deset hodin.

  Si Ťin-pching pokračuje v návštěvě Ruska, znovu se sejde s Putinem

Navalnyj se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Opozičník z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotný fakt otravy, potvrzený ovšem západními experty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com