Situace v zaplaveném ruském Orsku je kritická, uvedly ruské úřady

Situace v Orsku na jihu Ruska, který v pátek částečně zaplavila voda z protržené hráze, je nadále kritická, uvedl dnes ruský ministr pro mimořádné situace Alexandr Kurenkov. Úřady v Orenburské oblasti, kde se Orsk nachází, dnes kvůli záplavám vyhlásily stav nouze na federální úrovni, napsala agentura TASS.

„V Orsku nastala kritická situace,“ uvedl dnes Kurenkov, který zaplavené město navštívil. Ministerstvo na telegramu zveřejnilo video, na kterém jeho šéf pluje na malém člunu ulicemi Orsku. Voda ve městě dosahuje po okna domů.

Záplavy sužují celý region a podle oblastního gubernátora Denise Paslera nepolevují. Záchranné práce by navíc mohlo ještě víc zkomplikovat počasí, podle meteorologů se očekávají silné srážky.

Pátečnímu protržení hráze předcházelo několik dní záplav v celé oblasti, která v souvislosti s tím už ve čtvrtek vyhlásila stav nouze. Orsk leží na řece Ural po proudu od Iriklinské přehrady, ze které museli po prudkém vzestupu hladiny vodohospodáři upustit rekordní množství vody. Ve městě je nyní podle úřadů zaplaveno přes 6600 domů, v oblastní metropoli Orenburg se pod vodou ocitlo na 400 obydlí.

Orsk se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural. Stejnojmenná řeka dělí aglomeraci na Nové město, nacházející se v Evropě, a Staré město, které je už v Asii. Právě asijskou část zaplavila voda. Asi 15 kilometrů jižně od města je hraniční přechod s Kazachstánem.

Záplavy postihly také tuto středoasijskou zemi, přičemž kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev v sobotu hovořil o jedné z největších přírodních katastrof za posledních 80 let, napsala agentura AFP.

ČTK

  Ruští vojáci ostřelují jadernou elektrárnu a vydírá svět jadernou katastrofou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com