Německý kancléř Scholz střely Taurus Ukrajině neposkytne, zemi ale podpoří

Německý kancléř Olaf Scholz ani přes novou americkou podporu Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus Kyjevu neposkytne, společně s britským premiérem Rishim Sunakem dnes ale zemi napadené Ruskem slíbili další zbrojní podporu. Oba šéfové vlád se dnes v Berlíně rovněž shodli na tom, že Evropa musí výrazně investovat do své obrany.

„Co se týká tohoto zbraňového systému, moje rozhodnutí se nemění,“ řekl Scholz na dotaz, zda Německo nyní poskytne Ukrajině taurusy, když Spojené státy dodávají tamním ozbrojeným silám střely ATACMS. Scholz v této souvislosti připomněl, že Německo poskytuje Ukrajině po USA druhou největší zbrojní pomoc včetně protileteckých systému Patriot či Iris-T. Zároveň vyzval další státy, které by systémy Patriot mohly Ukrajině dodat, aby tak učinily.

Taurusy, o které mají Ukrajinci velký zájem, mají dostřel až 500 kilometrů. Podle Scholzových dřívějších prohlášení by tyto zbraně zvýšili riziko zavlečení Německa do války, protože by to znamenalo zapojení německých vojáků do kontroly cílů.

„Podporujeme Ukrajinu, zároveň ale nejsme ve válce s Ruskem,“ řekl dnes Scholz.

Sunak prohlásil, že Německo a Británie budou nadále Ukrajinu zbrojně podporovat. „Dokud to bude nutné,“ ujistil.

Britský premiér a německý kancléř rovněž hovořili o tom, že Evropa musí více investovat do své obrany a že obranné schopnosti Evropy musí být skutečné, aby případné agresory odstrašily. „Na obranu musíme dávat více, ať se nám to líbí, nebo ne. Svět se změnil,“ řekl Sunak.

Sunak rovněž ocenil Německo, že zvyšuje investice do armády. Letos Německo podle propočtu deníku Handelsblatt investuje do armády asi 72 miliard eur (1,8 bilionu Kč), což by mělo odpovídat dvěma procentům HDP, jak činí závazek států NATO.

  Izraelské volby vyhrál Likud, většinu pravicový blok ale nejspíš nezíská

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com