V Gaze pokračují evakuace, Izrael čeká se zahájením pozemní operace

Izrael chce podle nejmenovaných zdrojů listu The New York Times (NYT) do Pásma Gazy vyslat desetitisíce vojáků s cílem dobýt město Gaza, pozemní ofenzivu však zatím nezahájil. Izraelská armáda dnes otevřela nové časové okno pro Palestince na severu Gazy, které vyzývá přesunu na jih enklávy; jde o více než milion lidí. Podle Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě již přibližně milion Palestinců musel kvůli válce opustit své domovy. Zatím devítidenní konflikt mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás má podle oficiálních bilancí 2670 palestinských obětí v Gaze a téměř 10.000 zraněných.

Izrael své vojenské ztráty vyčísluje na nejméně 289 vojáků. Útoky ozbrojenců Hamásu si minulou sobotu vyžádaly přes izraelských 1400 životů, převážně civilistů. Dalších nejméně 155 bylo podle dnešního oznámení armády odvlečeno do Pásma Gazy. Palestinské úřady v noci na dnešek informovaly, že jen za sobotu v Pásmu Gazy při izraelských útocích zemřelo 300 lidí, převážně dětí a žen.

Před očekávanou izraelskou invazí dnes varovaI Írán, jehož představitelé obvinili Izrael na půdě OSN z „válečných zločinů a genocidy“. Část mezinárodního společenství v čele se Spojenými státy mezitím nadále usiluje o to, aby se konflikt nerozšířil do dalších oblastí; předpokládaný rozsáhlý vstup izraelské armády do Pásma Gazy by nebyl bezprecedentní, Izraelci v enklávě bojovali naposledy v roce 2014. Šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes jednal v Saúdské Arábii a Egyptě, odkud odletěl opět do Izraele. Blinken uvedl, že bude otevřen přechod mezi Egyptem a Pásmem Gazy, aby se dostala civilistům humanitárním pomoc. Ministr také řekl, že Izrael musí učinit veškeré kroky k ochraně palestinských civilistů.

Americký prezident Joe Biden dnes telefonoval s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a řekl, že spolupracuje s partnery v regionu na tom, aby byly humanitární potřeby doručeny civilistům v Gaze. V rozhovoru pořadu 60 Minutes Biden řekl, že USA jsou schopny pomáhat Izraeli i Ukrajině a zachovat si přitom své obranné schopnosti.

  Čaputová měla negativní test na koronavirus, dál bude v karanténě

USA podle zpravodajského serveru ABC News pošlou do východního Středomoří další letadlovou loď, konkrétně USS Eisenhower, jako varování Íránu. Blízkost íránského režimu a Hamásu je patrná mimo jiné ze sobotní schůzky íránského ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána s vůdcem Hamásu Ismáílem Haníjou v Kataru, na níž se shodli na tom, že budou pokračovat ve spolupráci.

Na severu Izraele u hranic s Libanonem roste napětí od útoku Hamásu, s nímž je spřízněné tamní šíitské hnutí Hizballáh. Poblíž libanonské hranice nadále platí varování izraelské armády pro obyvatele tamních vesnic kvůli hrozbě, že do oblasti pronikli ozbrojenci z Libanonu. Mrtvé v této oblasti hlásí Izrael i Hamás. Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes řekl, že Izrael nestojí o válku s Íránem podporovaným Hizballáhem. Mírová mise OSN UNFIFIL uvedla, že její sídlo v jižním Libanonu zasáhla raketa, při incidentu nikdo nebyl zraněn.

Obavy z eskalace panují i na okupovaném Západním břehu Jordánu, který sousedí s Jordánskem. Izrael zde za týden zatkl více než tři stovky ozbrojenců,většinou členů Hamásu.

Izraelská armáda prostřednictvím svého mluvčího dnes podle serveru Times of Israel (ToI) popřela sobotní zprávy, podle nichž cílila v Gaze na palestinský civilní konvoj. Izraelci podle oficiálních prohlášení garantují bezpečný průchod civilistům po vyznačené evakuační trase, zatímco pokračují v intenzivním bombardování dalších částí enklávy.

Izraelskou reakci na útoky Hamásu kritizuje řada mezinárodních a lidskoprávních organizací, ačkoliv prohlašují, že uznávají právo Izraele na obranu a někteří islamisty z Hamásu označují za teroristy. Světová zdravotnická organizace (WHO) například tvrdě kritizovala izraelskou výzvu k evakuaci nemocnic na severu Gazy. Pro pacienty se to podle WHO může rovnat rozsudku smrti, jde o až 22 nemocnic s více než 2000 pacientů.

Střetem Izraele a Hamásu se znovu bude zabývat také Rada bezpečnosti OSN. Rusko, které od loňského února vede válku proti Ukrajině, chce, aby v pondělí hlasovala o jeho rezoluci, která odsuzuje násilí proti civilistům a všechny formy terorismu, aniž by vysloveně zmiňovala Hamás.

  Lukašenko: Rusko začalo s přesunem jaderných zbraní do Běloruska

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com