USA ohlásily nákupy vojenského materiálu pro Ukrajinu za šest miliard dolarů

Spojené státy nakoupí pro Ukrajinu rakety do protivzdušných baterií a další vojenské vybavení v hodnotě šesti miliard dolarů (přes 140 miliard Kč), oznámil dnes americký ministr obrany Lloyd Austin. Některá americká média mluví o dosud největším balíku vojenské pomoci pro Ukrajinu, která se už přes dva roky brání ruské ozbrojené agresi. Na dodání materiálu si ale budou muset Ukrajinci počkat, neboť proces jeho pořizování je teprve na počátku.

Ohlášená investice se týká raket do systémů protivzdušné obrany Patriot a NASAMS, dalších druhů munice, dronů i systémů na jejich zneškodňování. Austin plán potvrdil po virtuálním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která sdružuje země dodávající Kyjevu vojenskou podporu.

Pentagon v tiskové zprávě dodává, že vláda nakoupí také vybavení pro integraci západních systémů protivzdušné obrany do ukrajinské výbavy. Jako další položky „historického balíku“ jmenuje dělostřeleckou munici, „taktická vozidla“, lehké zbraně i součástky pro výrobu dronů na Ukrajině.

Nejde ovšem o materiál z existujících amerických zásob, který by armáda mohla okamžitě poslat. Dnes oznámená pomoc je založená na jiném mechanismu, a to na zakázkách pro americké zbrojovky, které pak dodávají materiál určený přímo pro Ukrajinu.

„Toto oznámení představuje začátek zakázkového procesu pro zakoupení dodatečných přednostních kapacit pro Ukrajinu,“ uvádí v prohlášení ministerstvo obrany.

„Vybavení pravděpodobně na Ukrajinu nedorazí několik let,“ napsal ve čtvrtečním článku web Politico. Jak uvedla agentura AP ohlášená vojenská pomoc je součástí americké Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI), která zajišťuje dlouhodobé kontrakty obranného průmyslu a dodání zbraní tak může trvat měsíce či dokonce roky.

Americká vláda k nákupům využije peníze, které tento týden vyčlenil Kongres, když v rámci širšího balíku opatření schválil uvolnění 61 miliard dolarů na vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a dalším partnerům v regionu. Většinu balíku podle amerických médií tvoří peníze na vojenské účely.

  Americká pomoc Ukrajině není charita, ale investice, řekl Zelenskyj Kongresu

Spojené státy jsou pro Ukrajinu nejvýznamnějším dodavatelem vojenské pomoci a od ruské invaze v roce 2022 Washington připravil pro Kyjev desítky balíků zbraní a dalšího materiálu sestavených ze zásob americké armády. Poslední takovouto dodávku v hodnotě až miliardy dolarů oznámil americký prezident Joe Biden ve středu ihned poté, co podepsal výdajový zákon přijatý Kongresem.

Americká podpora země bránící se ruské agresi byla několik měsíců ochromená kvůli odporu republikánských zákonodárců vůči vyčlenění dalších prostředků na tento účel. Podle Bidenovy vlády tyto průtahy způsobily Ukrajincům značné škody na bojišti.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com