Kolumbijská univerzita dala protestujícím studentům ultimátum

Kolumbijská univerzita v New Yorku dnes dala studentům protestujícím v areálu školy proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy ultimátum.To jim ukládá do dnešního odpoledne místního času opustit stanový tábor na nádvoří školy. Pokud tak neučiní, hrozí jim podmíněné vyloučení. Informuje o tom agentura AP. Podle listu The New York Times (NYT) se drtivá většinu protestujících studentů navzdory varování rozhodla zůstat na místě.

K vyklizení stanových táborů demonstrující studenty vybízejí univerzity od východního po západní pobřeží USA. Děje se tak v době, kdy pomalu končí semestr a školy se připravují na promoce.

Kolumbijská univerzita demonstranty o ultimátu vyrozuměla dnes. V textu uvádí, že pokud stanový tábor opustí do 14:00 (20:00 SELČ) a podpisem se zaváží dodržovat pravidla školy do června příštího roku nebo do dokončení studia, pokud to bude dříve, tak budou moci akademický rok řádně dokončit. V opačném případě budou podmínečně vyloučeni, dokud nebude dokončeno vyšetřování. Mluvčí univerzity podle AP potvrdil, že dopis byl studentům rozeslán, ale odmítl k věci sdělit podrobnosti. Snímky dokumentu kolují na sociálních sítích.

Hlavní vyjednavač demonstrujících studentů Mahmoud Khalil uvedl, že zástupci univerzity letáky z výzvou začali rozdávat dnes kolem 10:00 (16:00 SELČ). Ultimátum přitom označil za jen „další zastrašování“ ze strany univerzity. Kolem poledne se v protestním táboře podle NYT shromáždilo k hlasování asi 150 studentů. „Neměli bychom teď skončit, protože na lidi v Pásmu Gazy padají bomby, zatímco nám hrozí kázeňský trest,“ uvedl Khalil. Drtivá většina členů protestní skupiny pak zvedla ruku na znamení souhlasu, že na místě zůstanou i po uplynutí ultimáta. Na demonstranty mezitím podle NYT dohlíželo asi 20 zaměstnanců univerzity v oranžových vestách.

Protesty nabraly na intenzitě poté, co vedení Kolumbijské univerzity 18. dubna nechalo pozatýkat studenty v „táboře solidarity s Gazou“ uprostřed kampusu. Od té doby propukly propalestinské demonstrace na řadě dalších univerzit napříč Spojenými státy. Některé univerzity na protesty v posledních dnech reagují přivoláním policie, ve vazbě už v této souvislosti skončily stovky lidí.

  Macron slíbil Zelenskému posílení vojenské a humanitární pomoci

Demonstrace odrážejí silný nesouhlas mnoha mladých Američanů se způsobem, jakým Izrael vede v Pásmu Gazy ofenzivu proti palestinskému hnutí Hamás, kterou zahájil po teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael z loňského 7. října. Protestující studenti požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem, a volají po ukončení zabíjení palestinských civilistů.

Manifestace jsou převážně poklidné, vedení řady škol je ale považuje za příliš rušivé, zatímco někteří židovští studenti uvádí, že je provází projevy antisemitismu a oni se kvůli tomu necítí bezpečně. Protesty také přitahují aktivisty zvenčí, kteří vášně dál rozdmýchávají.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com