Rusko zahájilo trestní řízení proti ukrajinskému prezidentu Zelenskému

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a umístily ho na seznam hledaných osob. Informovala o tom dnes agentura TASS s odkazem na oficiální záznamy ruského ministerstva vnitra. Ukrajinská diplomacie krok označila za beznadějné počínání ruského státního aparátu.

Databáze ministerstva uvádí, že je ukrajinský prezident hledaný podle článku trestního zákoníku, píše TASS. Na základě kterého ustanovení byl Zelenskyj na seznam hledaných osob umístěn, spis neupřesňuje.

„Je to důkaz zoufalství ruské propagandy a státní mašinérie, která neví, jak jinak by upoutala pozornost,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zahájilo trestní řízení proti řadě ukrajinských a dalších evropských politiků. V únoru zařadilo na seznam hledaných osob estonskou premiérku Kaju Kallasovou a desítky dalších politiků a činitelů z pobaltských zemí, včetně šéfa úřadu estonské vlády Taimara Peterkopa či litevského ministra kultury Simonase Kairyse.

Na seznamu hledaných osob je podle agentury RIA Novosti i velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Pavljuk a ukrajinský exprezident Petro Porošenko. Web Mediazona uvedl, že ruské úřady bývalou ukrajinskou hlavu státu na seznam umístily už dříve, nejpozději 22. února. Podobně jako u Zelenského není jasné, z čeho jsou Pavljuk a Porošenko obvinění.

Moskva rovněž do seznamu hledaných osob zařadila prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana, který loni připravil zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli obvinění z válečných zločinů.

„Připomínáme, že na rozdíl od bezcenných ruských oznámení je zatykač ICC na ruského diktátora Vladimira Putina pro podezření z válečných zločinů zcela reálný a platný ve 123 zemích světa,“ doplnila v reakci na krok ruských úřadů ukrajinská diplomacie.

ČTK

  Záchranáři: Nejméně 11 mrtvých a 11 raněných je dnes po ruských útocích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com