ByPol: Běloruské služby plánují poslat migranty na polskou hranici

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské síly plánují organizovaně poslat na hranici s Polskem stovky migrantů najednou. Na svých internetových stránkách na to upozorňuje organizace ByPol, která sdružuje bývalé představitele běloruských silových struktur. Její zpráva hovoří o skupině čítající 700 až 800 lidí, kteří by se měli pokusit o překonání hranice členské země Evropské unie.

V současnosti jsou tito migranti sváženi na stanoviště na běloruském území u hranic s Polskem, tvrdí organizace. Podle ByPolu je tam v noci z Minsku dopravují v autech s civilními poznávacími značkami příslušníci pohotovostních pořádkových jednotek OMON a rozdělují je na skupiny po 25 či 30 lidech. Mezi migranty jsou ženy a většinou jde o muslimy, kteří mají příbuzné ve Varšavě, Berlíně nebo Bruselu, uvádí ByPol.

Členové OMON prý mají zakázáno je obírat o peníze, protože část peněz za cestu k polské hranici tito lidé už zaplatili. Někteří z nich prý mají u sebe navigace a techniku nakoupenou v Minsku. Každá skupina běženců má podle ByPolu svého vedoucího, který je v kontaktu se zástupci OMON nebo běloruské pohraniční stráže.

ByPol také píše, že byly zaznamenány případy, kdy se příslušníci OMON v civilním oblečení podíleli na „průlomu“ hranice a střetech s polskými pohraničníky. Příslušníky těchto pořádkových oddílů určené k nasazení u běloruských hranic podle ByPolu cvičí žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny. Wagnerovci se do Běloruska přesunuli loni v létě po svém neúspěšném pokusu o ozbrojenou vzpouru vůči ruskému velení.

Polsko a ostatní země EU sousedící s Běloruskem obviňují režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že už několik let lidi z krizových oblastí do Běloruska přiváží záměrně a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti Západu. Krize na bělorusko-polské hranici eskalovala především koncem roku 2021.

ČTK

  Rozpoutat válku je zločin! Ti, kteří rozpoutali válku, jsou zločinci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com